Jinak návštěvnost podle kastelána v létě zřídka spadne pod 2000 osob denně. Do konce srpna by dle jeho odhadu na Hlubokou mohlo zavítat přibližně 30 000 lidí.

Romantický zámek Mitrowicz u Týna nad Vltavou navštívilo podle kastelána Michala Bedřicha v letošní sezoně téměř deset tisíc osob. Za den v průměru 125 lidí. Kastelán je s návštěvností spokojený. „Návštěvnost hodnotíme jako úspěšnou. S blížícím se koncem prázdnin většinou padá, ale i dnes je velmi slušná. Nejčastěji k nám chodí lidé od třiceti let, rodiny s dětmi a senioři,“ uvedl kastelán. Jak vylíčil, návštěvníky upoutá příběh záchrany památky. „Také když vidí původní stav a současný, navíc je zaujme odpočinková zóna u jezírka a zahrada samotná,“ vyzdvihl jedinečnosti kastelán. Oblíbeným místem turistů je i novohradský hrad.

O návštěvnosti památek rozhoduje i počasí

Zámek v Hluboké nad Vltavou přitáhne cizince i Čechy podle kastelána Martina Slaby především díky své ikonické podobě. „Získal ji díky pseudogotické přestavbě v 19. století. Z návštěvnických okruhů lidé preferují první trasu, která se jmenuje Reprezentační pokoje,“ vyzdvihl kastelán. Odhaduje, že do konce prázdnin památku zhlédne zhruba 30 000 osob. „Zda to bude více, nebo méně, rozhodne počasí. Návštěvnosti nesvědčí vedra a naopak jí prospívá deštivé počasí,“ míní Martin Slaba. Hlubocký zámek je zavřený jen mezi vánočními svátky a Novým rokem.

Nejen letní měsíce táhnou lidi na zříceninu Karlův hrádek u Hluboké. Navštěvují ji zejména cyklisté a turisté. Hrádek se nachází na oblíbené cyklotrase z Hluboké do Purkarce. Lucie Jozová z ekonomického odboru a správy majetku v Hluboké nad Vltavou uvedla, že místní pravidelně navštěvují toto místo zejména u příležitosti odemykání a zamykání Vltavy.

Lidé se ke zřícenině dostanou po značených turistických a cyklistických trasách jak z Hluboké, tak z Purkarce. „Z této strany je třeba ponechat automobil na konci obce a poté jít buď pěšky, nebo jet na kole,“ poradila Lucie Jozová. Nově je letos zpřístupněna první cesta od vody, kde je umístěno molo pro pravidelnou lodní linku. „Na zpřístupnění dalších cest pracujeme s majitelem pozemků – Lesy České republiky,“ doplnila.

Město však klade důraz na jistou disciplínu v areálu zříceniny, zejména kvůli bezpečnosti pohybu a zachování památky i pro budoucí generace.

Lucie Jozová dále předpokládá, že letos bude návštěvnost vyšší, neboť lidé mohou využít i pravidelnou lodní linku nebo osobní lodní dopravu, která kotví přímo pod zříceninou. „Díky možnosti zapůjčení elektrokol se na hrádek dostanou i méně zdatní cyklisté, kterým může dělat potíže zvládnout náročnější terén,“ dodala.

Češi a Slováci také rádi zavítají na novohradský státní hrad. Cizinců tam přijde podle kastelána Jana Smolíka méně. „Návštěvníků chodí tento týden relativně hodně, s koncem prázdnin jich bude méně. Populární jsou dětské prohlídky, příští týden máme dva poslední termíny,“ shrnul kastelán.