Bylo kolem čtvrt na deset, když se ve čtvrtek dvojice horolezců Bohdan Havrda a Václav Drobil poprvé slanila k jednomu ze čtyř ciferníků 72metrové Černé věže v Českých Budějovicích. Cíl byl jediný – opatřit jej černým nátěrem.

Jak uvedl Jan Vančura, správce dominanty krajského města, naposledy se tak stalo před 40 lety. „Nejprve kluky čeká očištění zdí od staré barvy, pak ciferník znovu natřou,“ popsal Jan Vančura s tím, že v průměru měří ciferník 4,8 metru.

Dávat pozor musela dvojice specialistů na výškové práce i na zlaté ručičky hodin o délkách 3,1 a 2,4 metru. Počítat se proto muselo také se zastavením hodin. „Až se kluci přiblíží nátěrově k rafikám, tak si řeknou, jestli je zastavíme, nebo ne. Pokud ano, tak odpojíme vždycky jen tu stranu, která se bude právě natírat,“ vysvětlil správce Černé věže.

Dodal, že na čtyřech cifernících by se mělo pracovat pět pracovních dní. „Jelikož je počasí takové, jaké je, musíme k tomu přistupovat aktuálně. Pracovat se bude ještě zítra, v následujícím týdnu uvidíme, co nám počasí dovolí,“ uvedl Jan Vančura.

Padnout na to má osm kilo černé barvy, kterou vybrali památkáři na základě zkušeností z nátěrů jiných památkově chráněných objektů. „V loňském roce se při opravách okenic na západní straně udělal zkušební nátěr. Na jaře letošního roku se k tomu jeden z horolezců slanil a zkontroloval, jestli se barva neodchlipuje, nebo nedochází k erozi. A jelikož bylo všechno v pořádku, tak se aplikovala ta barva, kterou památkáři vybrali,“ vysvětlil na závěr.