Pouhá náhoda přivedla Věnceslavu Petrovou z Českých Budějovic k úlovku, jaký jí může většina lidí jen závidět. V pondělí odpoledne nasbírala na stráni zhruba 150 pravých hřibů. Původně přitom jen vyrazila na projížďku na kole.

„Vyjela jsem po práci z Budějovic směrem na Hlubokou a Kostelec. Jen jsem zastavila, že se napiji, a uviděla hřib na stráni u cesty. Slezla jsem k němu, rozhlédla se kolem a už to bylo," vypráví. Všechny houby podle ní rostly na jednom místě, stačilo jen odhrnovat trávu a listí. „Byla jsem z toho div živá," směje se Věnceslava Petrová.

Celkem nasbírala asi 150 pravých hřibů a 30 malých kozáků. Při čištění hub tak musela do práce zapojit i svou dceru. „My jsme naštěstí holky zručné, tak nám to šlo docela rychle. Něco jsem navíc očistila už na místě při sbírání," komentuje.

Malé houby naložila Věnceslava Petrová do octa, z velkých hřibů uvařila omáčku. „Na té už jsme si pochutnali, donesla jsem ji i sousedovi a kamarádce do práce," popisuje. Mnoho hub jí však stejně ještě zbylo. Věnovala je tedy mamince, která je určitě využije.

Sama Věnceslava Petrová sbírá houby poměrně často. Není to ale obvykle jejím prvořadým cílem. „Miluji les, ale nemám svá místa a nechodím tam pravidelně. Po houbách koukám spíš jen, když jdu na procházku nebo někam jedu na kole," vysvětluje.

Přiznává také, že jí pomáhá velké houbařské štěstí. „Od malička jsem měla dobré úlovky. Když jsme jezdili s tatínkem, jen jsem vylezla z vlaku a hned jsem jako první našla houbu," uzavírá.