Expert 
v oboru jaderné energetiky se přes mnoho pozic 
v Temelíně a post šéfa bezpečnosti všech elektráren ČEZu vypracoval do funkce šéfa Jaderné elektrárny Temelín.

Když přišla nabídka stát se ředitelem největší české elektrárny, váhal jste dlouho?
Bylo to svým způsobem ocenění mé práce a také výzva. Na druhou stranu stát se ředitelem jaderné elektrárny je významný krok s mnoha dopady. Hodně vážně jsem vše promýšlel, než jsem řekl, že do toho jdu.

A věděl jste dopředu, do čeho jdete?
Představu jsem měl dobrou, 
s řediteli obou českých jaderných elektráren jsem několik let úzce spolupracoval. Navíc i rodina ten krok uvítala, hlavně vzhledem k mému přesunu zpátky do místa bydliště. Pracovní doba a pozdní návraty jsou podobné, už ale netrávím tolik času cestami po republice. Užil jsem si jich dost, zejména v posledních třech letech, kdy jsem jako ředitel bezpečnosti měl na starosti obě jaderky, ale také všechny klasické i vodní elektrárny a mezinárodní aktivity.

Uplatníte i teď své znalosti 
z oboru, nebo je ředitelský post hlavně o administrativě a rozdávání úkolů podřízeným?
Nová funkce pro mě představuje docela dobrou kombinaci různých disciplín. Je to hodně o technice, ale samozřejmě také o vedení lidí a strategickém pohledu. Je třeba kombinovat techniku i administrativu.

Kdy jste se rozhodl spojit svoji kariéru s jadernou energetikou?
To bylo už při studiu na vysoké škole. Tehdy jsem absolvoval besedu se dvěma svými kolegy. Nabízeli mi zajímavou práci, která vyžadovala spoustu podmínek, úsilí a učení předtím, než bylo možné dospět do pozice operátora. Dokázali dobře zahrát na strunu mé ctižádosti, udělali mi hodně zajímavou nabídku. Tehdy přišel onen zlom. Do té doby jsem o jaderné energetice neuvažoval. Na střední škole vůbec ne a ještě na počátku vysokoškolských studií jsem se rozhlížel více směry.

Než jste se stal operátorem sekundárního okruhu, což byl váš první post v temelínské elektrárně, ušel jste poměrně dlouhou cestu.
To ano. Po vysoké škole jsem musel absolvovat psychotesty a projít výběrem na základě zdravotního stavu. Pak jsem absolvoval téměř dvouletou přípravu ve školicím středisku, následovala další státní zkouška zaměřená na konkrétní pozici.

Neměl jste chuť s přípravou někdy seknout? Tak dlouhé školení, další státnice…
Ten náročný proces přípravy mě nikdy neodradil. Státnicemi jsem si prošel ještě několikrát poté, mají základní platnost dva roky. Beru to tak, že další vzdělávání a přezkušování zkrátka patří k tomu povolání.

Vzpomenete si na to, jaká byla vaše první směna v blokové dozorně temelínské elektrárny?
To bylo ještě v období prvních spouštěcích operací, kdy byla bloková dozorna neúplná. Začali jsme postupně oživovat technologii, byly to takové dřevní doby. Postupně se přidávalo víc a víc zařízení, která jsme provozovali. V období, kdy se Temelín spouštěl, jsme toho zažili za týden víc než dnešní operátoři za celý rok dohromady. Bylo to množství manipulací se zařízením, řada testů a zkoušek. Zkoušeli jsme všechny možné výpadky, zejména v období před aktivním provozem. Bylo to jiné oproti dnešku – ať už se jedná o práci s počítačem, daty nebo diagnostikou.

Napadlo vás tehdy, že budete Temelín jednou řídit?
Určitě ne. Už jen pozice operátora byla obrovskou výzvou. Znamenalo to vstoupit do klubu několika jedinců 
v republice, to bylo skvělé. Vrchol snažení tehdy pro mě představovala pozice vedoucího bloku, ředitelské křeslo bylo přece jen hodně vzdálené.

Ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek. | Video: Deník

Modernější turbína zajistí elektřinu dalším padesáti tisícům domácnostíVíce než čtyřicet položek má seznam opatření, která musejí energetici v Temelíně zajistit na základě nařízení Evropské komise. Soubor opatření vyplynul ze zátěžových testů, které se ve všech 143 evropských blocích uskutečnily po havárii v japonské Fukušimě.

Většinu z opatření, která budou v Temelíně stát celkem tři čtvrtě miliardy korun, už energetici stihli zajistit. Rozšířili způsoby chlazení reaktoru, přidali další nezávislé zdroje výroby elektřiny pro klíčové bezpečnostní systémy nebo zlepšili vybavení a zázemí vlastní hasičské jednotky. Navíc 
v případě kolapsu pevné nebo mobilní sítě mohou pracovníci elektrárny komunikovat s okolím prostřednictvím satelitních telefonů. Zbývá dokončit poslední nařízená opatření ze seznamu, mezi něž patří třeba instalace dalšího zařízení na likvidaci vodíku v budově, která chrání reaktor.

„Byla to pro nás náročná kapitola v rozsáhlém programu zvyšování bezpečnosti jaderných elektráren," řekl na adresu seznamu nařízených opatření ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek. Doplnil, že tento bezpečnostní program bude elektrárnu provázet i nadále. „S ohledem na technický vývoj a světové zkušenosti ho neustále aktualizujeme."

Do modernizace Temelína a posilování bezpečnosti elektrárny investoval ČEZ od začátku provozu už dvanáct miliard korun.
Jednu z významných investic představuje modernizace turbíny druhého bloku elektrárny. Začne v polovině dubna a potrvá přibližně dva měsíce. Modernější turbína umožní zvýšit výkon o dvě procenta při zachování stejné spotřeby paliva, čímž zajistí elektřinu pro dalších 50 tisíc českých domácností.

„Z hlediska dvou nejdůležitějších parametrů, tedy výkonu a chvění, naplňuje nová turbína naše předpoklady. Ještě nás čeká optimalizace provozu na nižším výkonu 
v případech, kdy pomáháme stabilizovat přenosovou soustavu," představil Bohdan Zronek regulační schopnosti elektrárny.

Vedle posilování bezpečnosti čekají energetiky dvě odstávky, osm havarijních cvičení, mezinárodní prověrka Sdružení provozovatelů jaderných elektráren či namátkové kontroly inspektorů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.