Podle táborského mykologa Pavla Špinara určitě houby budou. „Sezona pomaličku začíná, ale není to žádný zázrak,“ zmínil. Oblíbené hřibovité houby by podle správce první české mykologické rezervace Luční mohly začít růst v hojnějším počtu na podzim. „Dejme tomu týden, dva, a budou i hřiby,“ odhaduje.

Houby podle něj potřebují právě uvedenou dobu k vytvoření vhodného podhoubí po deštích. „Už několik let pozoruji tendenci, že se období růstu přesouvá na podzim. Houby to mohou všechno ještě dohnat a ty letní stejně bývají většinou červané,“ naznačil mykolog.

Sezonu by proto ještě nehodnotil jako tragickou. „Na podzim jsou podle mě podmínky dobře připravené,“ řekl Špinar.

Rostou kotrče, sírovce a jelení jazyky

V současnosti potvrdil aktuální výskyt především dřevokazných hub, z kterých houbaři nejčastěji připravují guláš, různé směsi či řízky. „Teď jdou kotrče, vyskytuje se také sírovec žlutooranžový, či pstřeň dubový,“ vyjmenoval.

Slabou houbařskou vlnu zaznamenal v červenci. „Paradoxně jsem letos ukazoval většinou zmiňované dřevokazné druhy. Při poslední vycházce cestou do mykologické rezervace Luční jsme našli asi sedmdesát různých druhů, na hrázi rybníka ale pak nebylo skoro nic,“ podotkl Pavel Špinar.

Připravuje mykologickou výpravu

Pro veřejnost chystá opět další ze série oblíbených mykologických výprav s výkladem. „Ta by se podle předpokladů měla uskutečnit v sobotu 8. října u Borkovických blat na Soběslavsku. Bližší informace o ní zveřejníme těsně před termínem,“ uzavřel pozvánkou.

Houby teď podle Českého meteorologického ústavu nemají ideální podmínky.

close Pravděpodobnost růstu hub k 28. srpnu 2022. Foto: archiv ČHMÚ info Zdroj: Deník/VLP Externista zoom_in Pravděpodobnost růstu hub k 28. srpnu 2022. Foto: archiv ČHMÚ

Podle meteorologických předpovědí je nejvyšší výskyt hub pravděpodobný v jižní a jihovýchodní části Jihočeského kraje, především Novohradských horách, také v části Táborska, hlavně Chýnovsku, Mladovožicku a Jistebnicku a Jindřichohradecku kolem Deštné, Jarošova nad Nežárkou, či Strmilova.

Jak ovlivňuje počasí růst hub?

Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.

Klíčovým faktorem pro růst hub je vodní bilance. Zvyšující se teploty spojené s klimatickou změnou zvyšují výpar a tím snižují množství vody dostupné pro houby. V budoucnu lze očekávat negativní dopad tohoto jevu na růst hub.

Nejoblíbenějšími houbami podle hlasování jihočeských čtenářů Deníku v červencové anketě jsou:

1. Ryzec syrovinka (20 % hlasů)
2. Muchomůrka růžovka (17 % hlasů)
3. Hřib smrkový (11 % hlasů) a křemenáč osikový (11 % hlasů)