Vánoce u pana správce zahájily v Nových Hradech letošní Hradozámecký advent již v sobotu 2. prosince. Podle mluvčí Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Markéty Slabové se návštěvníci při prohlídkách bytu pana správce dozvědí více o vánočních zvycích a tradicích, které se udržovaly nejen na Novohradsku.
'
„Přijďte nasát vánoční atmosféru a dozvědět se něco nového o tom, jak Vánoce trávili naši předci, jaké, často i podivné zvyky dodržovali, jaké dobroty si pekli, čeho se obávali a z čeho se radovali,“ pozval kastelán hradu Jan Smolík.

Na prohlídkové trase jsou vystaveny i výrobky amatérských cukrářů, kteří se zapojili do soutěže o nejkrásnější perníkový hrad. Podle slov Jana Smolíka o vítězi rozhodnou hlasováním sami návštěvníci.

Prohlídky se uskuteční ještě během dalších dvou adventních víkendů, tedy 9. a 10. prosince a 16. a 17. prosince. Začínají vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. V sobotu 16. 12. je navíc připravena speciální dětská adventní prohlídka, a to v 10.30 hodin.

Adventní programy nabízejí i další jihočeské hrady a zámky. V Jindřichově Hradci ukáží provoz Černé kuchyně, malý zvěřinec a tradiční tržiště s nabídkou sladkých i slaných specialit. Vánoční prohlídky a výstavy jsou otevřeny na třeboňském zámku, na Hluboké si návštěvníci užijí třímetrový stromeček ozdobený sladkostmi pro děti. Otevřen je i hrad Rožmberk nebo Hradní muzeum v Českém Krumlově.