„Bude to úleva," komentoval situaci Radek Filip, tiskový mluvčí Dopravního podniku města České Budějovice. „Objízdná trasa pro nás byla komplikovaná, a to hned z několika důvodů," doplnil. Jednou z překážek byly podle jeho slov úzké ulice, které učinily řidičům MHD průjezd trochu obtížnějším. Dalším omezením byla nutnost nasadit na všech trolejbusových linkách, které projíždějí Mariánským náměstím, autobusy.

UpozorněníS omezením musejí počítat řidiči na Mariánském náměstí. Doprava ve směru na Sady je tu svedena do jednoho jízdního pruhu, a to v pravé polovině náměstí. Vypnutá je i světelná signalizace v části křižovatky Na Sadech a 28. října, včetně přechodu pro chodce. Stále také platí zákaz vjezdu do ulice 28. října.

„Na čtyřech denních a jedné noční lince jsme museli vyměnit trolejbusy za autobusy, s čímž jsou také spojené vyšší náklady," vysvětloval Radek Filip, proč návrat trolejbusů na Husovu třídu dopravní podnik vítá. „Jediným omezením pro cestující tak bude, že dočasně přesunuté zastávky zůstávají na svém místě," doplnil mluvčí. Cestující, kteří pojedou ve směru z centra, musejí chodit na zastávku o několik metrů dál směrem k Dlouhému mostu. Ti, co pojedou do centra, vystoupí na původní zastávce.

„Pro ostatní dopravu bude ovšem stále v platnosti objízdná trasa Resslovou a Holečkovou ulicí, a to včetně provizorní světelné signalizace u Perly," upozornila Jitka Welzlová, tisková mluvčí magistrátu.

S omezením musejí počítat řidiči i chodci

V pondělí se do Husovy třídy znovu vrátí život. Kvůli stavbě koridoru sem od prvního prázdninového dne žádný dopravní prostředek nemohl. Od příštího týdne tudy zase budou jezdit trolejbusy městské hromadné dopravy (MHD). K tomu ale bylo zapotřebí velkých úprav. „V rámci stavby preferenčního pruhu pro MHD jsme museli udělat přestavbu trolejí," řekl Radek Filip, tiskový mluvčí dopravního podniku. „Trolejové vedení jsme demontovali a namísto toho tady vzniklo nové, které v ulici zůstane natrvalo," doplnil s tím, že pro dopravní podnik byly práce finančně náročné.

Řidičům linek MHD se s návratem k původní trase trochu ulevilo, přeci jen bylo někdy autobusům v ulicích objízdné trasy při vyhýbání s osobními automobily těsno. Řidičům aut ale náročné období ještě neskončilo. Práce na preferenčním pruhu pro MHD by měly na Husově třídě totiž trvat do konce prázdnin. Nadále tak musí jezdit přes Holečkovu a Resslovu ulici. „Je to nadstandardní situace. Řidiči by tudy proto měli jezdit opatrně s co nejnižší rychlostí a zároveň dbát dopravního značení," doporučila Věra Školková, tisková mluvčí budějovické městské policie.

S dalším omezením musejí počítat řidiči jedoucí přes Mariánské náměstí. „Ve směru Pražská Na Sadech bude doprava vedena pravou polovinou náměstí jedním jízdním pruhem. Také zhasne světelná signalizace v části křižovatky Na Sadech a 28. října, a to včetně přechodu pro chodce," upozornila mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.