K výraznému nárůstu nezaměstnanosti došlo v prosinci na Českobudějovicku. Práci hledalo celkem 6692 lidí, což je o 469 víc než v listopadu. Zaměstnavatelé měli největší zájem o řidiče nákladních aut, číšníky, prodavače, kuchaře a strojní techniky.

Nejvíc nových uchazečů tvořili lidé, kteří se do té doby věnovali sezonním pracem nebo ti, jimž vypršela na konci roku smlouva na dobu určitou. Byla mezi nimi i 26letá Petra Dvořáková z Budějovic, která dokončila na podzim vysokoškolská studia na Univerzitě Palackého v Olomouci.

„Potřebovala jsem si po tom náročném školním finiši trochu odpočinout a tak jsem od října hledala spíš nárazové a krátkodobé brigády, abych měla dost času i na jiné aktivity,“ popisuje sympatická bruneta. Začátkem prosince se zaregistrovala na pracovním úřadě, nechtěla si totiž sama platit zdravotní a sociální pojištění.

„V té době už jsem chtěla začít pracovat na plný úvazek. Ale záhy jsem zjistila, že to vůbec není tak jednoduché, jak jsem si do té doby myslela,“ vysvětluje.

Nezaměstnanost

Podle vzdělání:
Žádné, základní 1447
SŠ bez maturity 2806
SŠ s maturitou 1923
Vysokoškolské 516

Podle věku:
do 19 let 341
20 – 29 let 1724
30 – 39 let 1616
40 – 49 let 1251
50 let a více 1760

Celkem 6692

Pracovní nabídky hledala především na internetu. Ve škole vystudovala historii a archivnictví, zajímala se proto hlavně o tuto oblast. „Bohužel to teď vypadá dost špatně a zdá se, že v oboru moc míst nebude,“ povzdechla si Petra Dvořáková.

Reagovala samozřejmě i na jiné nabídky, ale mnohdy se ani nedočkala odpovědi. „Praxe je taková, že oslovíte třeba deset zaměstnavatelů a pět nebo šest z nich vám ani neodpoví. Ti zbylí pak řeknou, že beztak žádné místo nemají,“ podivuje se mladá žena.

Podle analytika budějovického úřadu práce Jiřího Berana bude nezaměstnaných přibývat i během ledna. „Dá se předpokládat, že míra nezaměstnanosti o něco povyroste. Ten nárůst by však neměl být tak výrazný jako teď,“ uzavřel Beran.