Jak jste se dostali k herectví?

Zdeněk Pikl st.: S kolegou Alešem Chrtem jsme už v roce 1989 na bálech iniciovali obnovení divadla na Hluboké. Dva roky jsme obcházeli a lákali lidi s tím, že založíme divadelní spolek. Až po dvou letech, v roce 1990, se nám podařilo, že jsme dali dohromady skupinku nadšenců.

Jedním z nich byl i pan Kříž, který byl z nás všech nejstarší a nejzkušenější, protože předtím dělal v Malém divadle. Proto jsme ho ustanovili šéfem, ale hlavně jsme po něm pojmenovali spolek Kříž Žáci. Když se v 95 roce otevíralo na Hluboké Kulturní centrum Panorama, tak tam jsme s nimi ještě hráli, ale v roce 1998 jsem se osamostatnili a udělali si vlastní divadlo.

Zdeněk Pikl ml.: Já jsem v roce 1998 byl ještě hraním nepolíbený, ale do divadla jsem chodil a samozřejmě mě to ovlivnilo. Naše Vánoce byly takové, že jsme chodili do garáže lepit kulisy, protože na silvestra se hrálo představení.

Zdeněk Pikl st.
Žije v Hluboké nad Vltavou. Je hercem a také zakladatel divadelního spolku Divadlo Pikl, jehož domovskou scénou je hlubocké kulturní centrum Panorama. Spolu se scénáristou Petrem Markovem a hudebním skladatelem Zdeňkem Bartákem je jako producent podepsaný pod muzikály jako Jedna noc na Karlštejně, Romeo a Julie či Casanova. Má dvě děti a tři vnoučata, Štěpánka, Davídka a Laurinku. Ve volném čase rád staví domy.

Vzpomenete na svou první roli?

Zdeněk Pikl ml.: Já myslím, že to byla role v muzikálu Romeo a Julie.

Zdeněk Pikl st.: Přímo ve světově oceněném muzikálu Zdeňka Bartáka. Tam hrál syn v company, kde účinkovalo 45 lidí. To byla hodně náročná role. Já celá léta říkám, a není to žádné klišé, že není malých rolí a být v company už vůbec ne.

Nechci zlehčovat titulní roli ani company, ale v některých případech to má solista skoro jednodušší. Třikrát vystoupí se svou písničkou, jenže lidé v company dělají muzikál. Zpívají a tančí celé představení. A do toho naskočil syn.

Dobrovolně nebo s donucením?

Zdeněk Pikl ml.: Bylo mi to nabídnuto, ale myslím, že jsem tenkrát řekl, že nechci.

Zdeněk Pikl st.: Na konkurz do company v Romeovi a Julii přijelo zhruba dvě stě lidí, a to jsou vesměs profesionálové, kteří hrají v různých divadlech. Mají taneční akademie a tak.

Zdeněk Pikl ml.: A pak tam byl amatér, začátečník.

Zdeněk Pikl st.: Potřebovali jsme ještě jednoho, tak jsem synovi říkal, že to do něj choreografka Petra Parvoničová dostane.

Zdeněk Pikl ml.: Museli jsme zpívat, tančit, byla tam náročná choreografie. Člověk se musel správně pohybovat.

Na začátku jsem si při zkouškách nedokázal ani představit, že se s ostatními členy company sejdeme na správném místě. Různě jsme se tam střídali a už bych si asi nedokázal ani představit, že bych to uměl zopakovat.

Zdeněk Pikl st.: To byla jeho první role a pak účinkoval i ve hře S tvojí dcerou ne.

Zdeněk Pikl ml.: Tam jsem hrál žárlivého mladíka.

Kolikrát jste se spolu potkali na pódiu?

Zdeněk Pikl ml.: V Romeovi a Julii taťka nehrál, takže se vlastně ani nedá říct, že bychom se na pódiu potkali.

Zdeněk Pikl st.: Kde se ale spolu potkáváme stále, to je v divadelní stavební části, protože syn má také funkci šéfa stavby.

V létě na zámku je potřeba zhruba dvanáct techniků, kteří musí před představením za tři hodiny postavit složitou scénu a dát dohromady hlediště pro 350 diváků.

Zdeněk Pikl ml.: Takže právě kvůli tomu, abych tam mezitím, co se sezení staví, jen tak nestál, tak jsem dostal roli.

Zdeněk Pikl ml.
Vystudoval stavební školu a v současné době pracuje u největšího prodejce stavebnin v Čechách. Svůj volný čas tráví v divadle svého otce, kde v den představení pomáhá se stavbou kulis, sem tam si ale střihne také nějakou roli v jedné z her, jež má Divadlo Pikl na repertoáru. Když odpočívá, tak většinou na stavbě, rád jezdí také na Šumavu a jeho koníčkem je i kolo. Má přítelkyni a rok a půl starého syna Štěpánka, s nimiž bydlí na Hluboké.


Nechtěli byste si spolu někdy zahrát?

Zdeněk Pikl st.: Hrajeme převážně komediální role a najít nějakou dobrou komedii, kde najdou uplatnění dva muži jeden mladší, jeden starší a jedna holka, to jde strašně těžko. Ale já předpokládám, že se to ještě nějak sejde.

Zdeněk Pikl ml: Ale jednu roli jsi mi nabídl. Nevím, jestli to tedy tenkrát nebylo trošku z legrace, ale šlo o roli osobního tajemníka premiéra ve hře Jistě pane premiére. I když David Zenkl, který tuto roli nakonec hrál, byl úžasný, takový správně úřednický.

Zdeněk Pikl st.: Nabízel jsem mu ještě jednu roli. Po deseti letech bychom měli hrát hru Brandona Thomase Charleyova teta. Ve hře jsou tři studenti, dva z nich chtějí požádat své dívky o ruku, ale k tomu potřebují doporučení nějaké solidní osoby. Shodou okolností má zrovna přijet teta z Brazílie, která ale nedorazí, a tak se ten třetí student, kterého jsem hrál já, převleče za ženu.

Letos jsem ale říkal, že přece nemůžu hrát studenta, tak jsem Zdeňkovi nabídl, aby to hrál on.

Zdeněk Pikl ml.: Mně nevadí před lidmi exhibovat. V rámci svého zaměstnání vystupuji před lidmi, takže mi to vyhovuje i se mi to líbí. To jsem určitě podědil, že nemám žádný komplex z vystupování před lidmi.

Když máme nějaký seminář či školení, tak se toho rád ujmu. Tam je to ale o nějakém seriozním vystupování. Někdy jsou témata na přednes náročnější, tam potom žádný šprým není, tam je to o vážnosti. I když ona ta vážnost je někdy na předvedení jednodušší než legrace.

Zdeněk Pikl st.: Dokonce jsem myslel, že by syn mohl na začátku hrát studenta, a pak, když se jde převléct, tak bych nastoupil já, protože je to role, kterou bych zase sobecky nikomu dát nechtěl. Dokonce se nabídl i Dalibor Gondík, že by si v Charleyovo tetě s námi zahrál. To jsem mu ale tenkrát povídal, že teta už je ovšem obsazená. (Smích)

Ve které roli máte otce nejraději?

Zdeněk Pikl ml.: Já bych řekl, že nemám nejoblíbenější roli. Nikdy jsem se totiž nesoustředil jen na něj. Také jsem mu asi nikdy neřekl, že jenom on by byl nejlepší. Většinou se soustředím na kolektiv, takže když chválím, tak všechny.

Asi nejvíc se mi ale taťka líbil v roli kapitána ve hře Tři muži na špatné adrese. Druhý extrém, a to spíš v té komediální poloze, je role spisovatele ve Vraždách a něžnostech. Ale špatně se posuzuje, která role je lepší, jsou to takové protipóly.

Jaký je život s taťkou coby hercem?

Zdeněk Pikl st.: Hrozná sranda. (Smích) Uvedu příklad.

Nedávno jsme hráli v Panoramě hru s názvem Hvězdy z hotelu Palace. To je úžasná hra, z níž ale máme obrovský respekt. Děj vypráví o dvou hvězdách amerického showbyznysu „Sunny Boys", kteří už spolu ovšem nespolupracují, protože jsou v důchodu. Já jako jeden z dvojice „Sunny Boys" žiji ve svém newyorském bytě, zanedbaný, zakyslý. Svému kolegovi nemohu odpustit, že šel do důchodu, protože já sám jsem do důchodu nechtěl. Zase dohromady nás za ukrutné peníze dává synovec, ale já dělám drahoty. Říkám, že s tím syčákem nic dělat nebudu, ale přitom už se na to strašně těším. Nakonec se s tím druhým spolu setkáme, ale jsem nerudný, pořád mu něco vyčítám a ryji do něj.

Když jsme měli po představení, které je krásné, ale náročné, přišel za mnou syn a říká: „Dobrý to bylo, povedlo se vám to. Jsem si připadal, jako když jsem doma."

Zdeněk Pikl ml.: Přišlo mi to tak přirozené, ale musíš to uvést na pravou míru. Když je totiž divadlo, tak tím žije celá naše rodina, třeba i nechtěně. Všechno se doma prožívá, od zkoušek až po divadelní představení. Nervozita se také nějakým způsobem projevuje, občas je i hustá atmosféra. Nejhustší myslím byla, když se připravoval muzikál Casanova.

Zdeněk Pikl st.: Byli jsme v časové tísni. Zdeněk Barták mi psal hudbu k šedesátým narozeninám. Dopisoval ji ale ještě v březnu a v dubnu už se zkoušelo.

Když se hraje, tak kdy je u vás doma největší klid?

Zdeněk Pikl st.: Největší klid je u nás doma po devatenácté hodině. Odpoledne totiž Zdenda postaví v divadle scénu a pak už je pomalu vše připraveno. Aleš Chrtů, můj souběžník, pak přijde a zeptá se, jestli mám všechno v pořádku. V půl sedmé si vzpomenu, že nemám košili, tak volám domů, aby mi ji donesli. A pak třeba ve tři čtvrtě na sedm volám znova.

Zdeněk Pikl ml.: Do sedmi hodin jsou doma všichni v napětí, připraveni v blocích, co se bude dít. (Smích)

V divadle šéfuje taťka, ale na stavbě, vzhledem k tomu, že máte vystudovanou stavební školu, asi vy. Jak vám jde spolupráce s taťkou tady?

Zdeněk Pikl ml.: Když se stavěl můj dům, tak bych řekl, že se mi velice poskrovnu podařilo prosadit pár věcí. Šlo o to si říct, jak to budeme dělat, technologicky, protože na tom byla ta největší pře. Co se týče návrhu a složení, tomu taťka moc nerozumí, tak to bylo v pohodě. (Smích)

Zdeněk Pikl st.: Syn je stavař odborník, pro mě je stavařina od mládí velké hobby a stavby jsou pro mě místem pro relaxaci. Umím stavět hodně prakticky. Umím osadit okna, dveře a teď mám navíc tu výhodu, že když dělám na jiných stavbách, mohu všechno v případě nejasností konzultovat se synem.

V čem vás v letošním roce návštěvníci divadelního léta na Hluboké uvidí?

Zdeněk Pikl st.: Léto na hlubockém zámku bude patřit divadelní hře Charleyova teta. Kromě toho také uděláme koncert muzikálových písní z pera Zdeňka Bartáka, a to nejenom těch, co zazněly v Romeovi a Julii či Casanovi, ale všech jeho muzikálových hitů.