Tam, kde se teď prohánějí dělníci s lopatami a šroubováky, budou za pár dní nebo měsíců dovádět k všeobecné spokojenosti návštěvníků lemuři, krokodýli, surikaty nebo bazilišci s kosmany.

V zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou totiž finišují práce na africké expozici a jihoamerickém pavilonu nazvanými Malá Afrika a Matamata. Domov zde najdou dvě desítky nových druhů zvířat.

Po staveništi mezi pěti domky á la africké chýše vonícími novotou, na kterých leží kuželovité střechy z maďarského rákosu, se v úterý procházíme společně se zástupcem ředitele zoo Romanem Kösslem a hlavním zoologem Ivanem Kubátem.

Je kontrolní den, při kterém se dolaďují poslední úpravy. Z okolních výběhů nás bedlivě pozorují medvědi i vlci. Na nové sousedy jsou již zvědaví.
„Tady bude běhat pouštní gazela dama, tady lemuři a tady zase marabu,“ ukazuje Ivan Kubát kolem sebe, kde pracovití ruskomlčící muži v montérkách dokončují výběhy a pavilony.

„Zde bychom chtěli mít tři krokodýly nilské, samce a dvě samice,“ prozrazuje hlavní zoolog nad prázdným jezírkem. „Budou venku v bazénu, který vyhřejeme solárními panely. Musejí mít vodu teplou aspoň 25 stupňů. “

Některé chlupaté, opeřené i holé exempláře, které se koncem září představí návštěvníkům zoo, už na Hluboké jsou. „Pro další teprve pojedeme,“ prozrazuje Roman Kössl, zatímco nám Ivan Kubát ukazuje želvy, ukryté dosud v místnosti, kam návštěvníci nesmí.
Obě expozice Malá Afrika i Matamata, nazvaná podle vzácné jihoamerické želvy s dlouhým krkem, se budou zaplňovat postupně.
„Sem na ostrůvek nasázíme stromky a sami jsme zvědaví, jestli vyrostou, nebo je lemuři dřív sežerou,“ usmívá se Roman Kössl.
Pavilon Matamata bude vypadat jako jihoamerická džungle. Zatím zde řádí řemeslníci, ale budoucí výběhy a místa pro akvaria nových obyvatel už jsou zřetelné.

„Tady budou malé šípové žáby, pralesničky, které používají domorodci při přípravě jedu pro své šípy,“ prozrazuje Ivan Kubát.
„Zde budou zase bazilišci. Mezi lidmi tu bude volně pobíhat nejmenší opička, kterou je kosman zakrslý. Nebojte se, nedá se ukrást,“ směje se nad naší varovnou připomínkou, že známe české filuty, kteří se snadno nechají zlákat obživlou plyšovou hračkou.

„Lidé se mohou těšit i na anakondu nebo ještěry dracény. Ty nechtějí zoologické zahrady chovat, protože se živí jedině šneky. A co jim tady budeme servírovat my? No to se ví, že šneky,“ říká rozhodně Roman Kössl.

Obě nové expozice zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou se budou dokončovat a zabydlovat přírůstky v následujících měsících na pokračování. Máme se na co těšit.