Na opravy silnic II. a III. tříd Jihočeského kraje poputuje v roce 2019 ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) více než 213 milionů korun. Podle náměstka hejtmanky Josefa Knota to znamená, že spolu s penězi z krajského rozpočtu tak na rekonstrukce komunikací letos půjde okolo 381,5 milionů korun.

„Velice mě těší, že se nám podařilo získat i v letošním roce další peníze od státu na rekonstrukce silnic na jihu Čech. Věřím, že to povede ke zvýšení bezpečnosti i komfortu cestování pro řidiče po krajských komunikacích,“ dodal Josef Knot.

Správa a údržba silnic Jihočeského kraje (SÚS JčK) plánuje za přispění dotačních prostředků SFDI zajistit rekonstrukci silnice v Katovicích, kde bude provedeno zajištění svahu a rozšíření silnice u Nové Vsi na Strakonicku. Dále budou opraveny mosty na okraji obce Deštné, v obci Volfířov a na okraji Nové Včelnice, vše na Jindřichohradecku.

Samotný Jihočeský kraj pak opraví či zmodernizuje komunikace v celkové délce 47,14 km. Půjde například o silnici mezi Ledenicemi a Slavošovicemi na Českobudějovicku, silnici Lomnice nad Lužnicí – Klec, průtah Novosedly v délce 5,197 km na Jindřichohradecku či komunikaci mezi Strakonicemi a Radomyšlí. Předpoklad zahájení všech stavebních prací je v průběhu měsíce července s termínem dokončení do konce roku 2019.

Opravu komunikace kvituje s povděkem i starosta Radomyšle Luboš Peterka. „V našem regionu jde o významnou komunikaci, která pokračuje dále směrem na Plzeň a na Prahu. Silnice prošla v minulosti jen provizorními opravami a po letošní zimě je ve velmi špatném stavu ohrožujícím bezpečnost provozu,“ vysvětlil starosta s tím, že rekonstrukce této komunikace je opravdu nezbytná.

Peníze ze SFDI si mezi sebe rozdělí Správa a údržba silnic Jihočeského kraje (SUS JčK) spolu s Jihočeským krajem. Dotační prostředky ve výši 115 milionů korun použije SUS JčK na 14 investičních akcí v celkové hodnotě téměř 127 milionu korun. Jihočeský kraj pak připravuje 21 investičních a neinvestičních akcí v celkové hodnotě 254,5 milionů korun, na které SFDI přispěje více než 98 miliony korun.