Český hydrometeorologický ústav pro další dny předpovídá na území Jihočeského kraje středně vysokou až vysokou aktivitu klíšťat. Na pětistupňové škále je to pro víkendové dny třetí stupeň pro západní oblasti kraje a čtvrtý stupeň pro Jindřichohradecko a části Táborska a Českobudějovicka.

Klíšťová encefalitida je onemocnění virového původu s přírodní ohniskovostí, může mít fatální následky, například poškození nervového systému a ochrnutí. 
Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění, asi pětkrát častější než klíšťová encefalitida, protože přítomnost borrelií vykazuje v ohniscích až deset procent populace klíšťat. V jižních Čechách se nejvíce případů vyskytuje dlouhodobě především na Jindřichohradecku a Táborsku, tedy v povodí Nežárky a Lužnice a v posledních letech stoupá výskyt i ve vyšších nadmořských výškách a z hlediska okresů na Českobudějovicku a Českokrumlovsku

„V tomto týdnu jsme zaznamenali 10 nově potvrzených případů lymeské boreliózy a 7 klíšťové encefalitidy. Vzhledem k počtu obyvatel jihočeských okresů je v relativním porovnání vysoký výskyt především na Českokrumlovsku, kde je 33 potvrzených případů lymeské borreliózy a 9 klíšťové encefalitidy. V absolutních číslech nejvyšší výskyt lymeské borreliózy registrujeme na Českobudějovicku, kde bylo potvrzeno 64 případů, vloni v tomto období 25. U lymeské boreliózy v této sezóně máme v kraji již 184 potvrzených případů, o 90 více než vloni v tomto období, kdy jsme jich měli 94. Oproti dvacátému devátému týdnu loňského roku je výskyt téměř dvojnásobný. Největší meziroční nárůst vidíme na Českobudějovicku, kde je o 39 případů více než vloni. Jindřichohradecko má letos 41 potvrzených případů, vloni 31, Táborsko má 27 případů, vloni jich mělo v tuto dobu pouze 5. Českokrumlovsko má 33 případů, vloni mělo 11. V západních okresech kraje je výskyt lymeské boreliózy nižší: Prachaticko hlásí 8 případů, Strakonicko 6 a Písecko 5 potvrzených případů, v těchto okresech jsme v tomto týdnu žádný nárůst nezaznamenali.“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

Ukradená hlava policejní figuríny. Zloděje pronásledoval sám starosta.
Starosta sedl do auta a pronásledoval zloděje hlavy. Nahnal je přímo k hlídce

„U klíšťové encefalitidy v týdnu přibylo 7 nových potvrzených případů. Registrujeme celkem 42 potvrzených případů, vloni v tomto období jsme jich měli 21, čili polovinu. Na Českobudějovicku máme aktuálně 10 potvrzených případů, 9 na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku. Na Prachaticku a Táborsku je 5 případů, okres Strakonice má 4 případy. Na Písecku zatím žádný případ potvrzen nebyl, výskyt klíšťové encefalitidy je zde dlouhodobě nízký,“ doplnila ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje MUDr. Hana Bendíková.

Co se týče výskytu alimentární infekcí, typických pro letní sezónu, ve srovnání s loňským rokem je jich poněkud méně. U salmonelózy hygienici evidují 294 (vloni 378) případů, u kampylobakteriózy je k pátku evidováno 557 případů, vloni v tomto období bylo potvrzeno 584 případů.

Na Orlíku se potopil hausbót.
Na Orlíku se potopil hausbót. Hasiči a potápěči ho přitáhli ke břehu