„Analog se obvykle vypíná dálkově. Na Kleti jsme ale zvolili vypnutí na místě tlačítkem, protože se zde ihned začalo s přeladěním digitálního vysílání na uvolněný kanál,“ popsala mluvčí radiokomunikací Marie Fianová. Kvůli tomu se od půlnoci do šesti hodin z Kletě vůbec nevysílalo.
Diváci, kteří doposud nevyřešili přechod na digitální vysílání, dnes již místo oblíbeného pořadu uvidí zrnící nebo černou obrazovku. Na kanále, kde dosud byli zvyklí vídat program ČT1, se navíc objevilo upozornění a odkaz na webové stránky www.digitalne.tv a číslo na bezplatnou infolinku 800 906 030. „Je to taková poslední záchrana pro opozdilce. Upozornění je tam také proto, aby si lidé uvědomili, že to není jen nějaká přechodná porucha,“ doplnil koordinátor Zdeněk Duspiva.


Nepříjemně překvapeni mohli být ale dnes ráno i ti, kdo již dávno digitální vysílání sledují. Spolu s vypínáním analogu byl totiž také přeladěn kanál, na kterém vysílá druhý digitální multiplex. Ten obsahuje například programy TV Nova, Prima nebo TV Barrandov a od dnešní šesté hodiny ranní se přesunul z přechodného 50. kanálu na finální 39. kanál. „Drtivá většina televizorů se zabudovaným digitálním tunerem provede přeladění automaticky. Některé set top boxy se také přenastaví samy, ostatní je třeba přeladit ručně,“ doplnil Duspiva.


Nyní budou technici ještě sledovat, zda je pokrytí jižních Čech digitálním signálem dostatečné. „Pokud bude v některých obcích problém s příjmem digitálního signálu, budeme jednat o spuštění dokrývačů,“ ubezpečil Duspiva.