Sešlo se hodně přeočkování druhými dávkami: půjde na ně 10 440 vakcín Pfizer a 1 140 vakcín Moderny, kterou má kraj v zásobě z minulých dodávek, protože v tomto týdnu vůbec nedorazí. Mezi praktické lékaře budou rozděleny čtyři tisíce dávek.

Na první dávky tak půjde 5 940 vakcín Pfizer a 5 800 vakcín AstraZeneca. "Všechny vakcíny Pfizer budou použity na očkování seniorů 70+ a chronicky nemocných pacientů," přidává podrobnosti hejtman Martin Kuba (ODS). 1 800 dávek AstraZenecy bude využito na očkovaní pedagogů. "To chceme v tomto týdnu již definitivně dokončit, abychom všem před nástupem dětí do škol aplikovali první dávku. Další čtyři tisíce dávek rozdělíme mezi praktické lékaře na pokračování očkování seniorů v jejich ordinacích."

Stavbaři Metrostavu svářejí pod vodou u Hněvkovické přehrady.
Stavbařům postavili na přehradě Hněvkovice umělou jeskyni

Jak z čísel plyne, v nadcházejícím týdnu by mělo přibýt 11 740 nově naočkovaných Jihočechů. Od tohoto týdne by mělo dojít také k prodloužení intervalu mezi první a druhou dávkou u vakcíny Pfizer a Moderna na 42 dní. "Ten efekt se reálně projeví až ke konci dubna a na začátku května, ale pokud nám začnou chodit ty počty, které nám vláda slíbila, tak bychom v těchto týdnech měli naočkovat mnohem více Jihočechů," říká hejtman.

Očkování seniorů 70+

Na tuto věkovou skupinu padne naprostá většina vakcín, které na jih Čech přijdou. V OČKÁCH je ke včerejšku cca 11,7 tisíce registrovaných zájemců v této věkové kategorii, kteří ještě nemají první dávku. "Jak už jsem mockrát psal, čekající jsou řazeni podle věku. V těchto dnech očkujeme v ČB ročník 1947 a ve většině okresů už i 1948. Pokud je Vám nebo Vašim rodičům 72, 71 nebo 70 let a ještě nemáte termín, je to prostě jen tím, že nemáme dost vakcín. Vydržte tedy prosím. Pokud nám dorazí v příštím týdnu počet, který máme slíbený, nemáme tam příliš druhých dávek a budeme schopni naočkovat velkou část těchto seniorů," vysvětluje hejtman.

Ilustrační foto.
Po měsíci se kraj v počtu aktuálně pozitivních Jihočechů dostal pod deset tisíc

K dnešku je za očkování zaregistrováno také zhruba 6 tisíc chronických pacientů, kteří se registrovali přes PIN od svého odborného lékaře. "Stejně jako skupina 70+ je pro nás tato skupina prioritní a budeme na ni v příštích týdnech věnovat maximální počet vakcín. V této skupině jsou všichni registrovaní také řazeni podle věku, tak prosím všechny, aby byli trpěliví," upozorňuje Martin Kuba. "Tento týden bude k dispozici u praktiků 4 000 vakcín. Všechny vakcíny Astra Zeneca budeme i v příštích týdnech dělit mezi praktické lékaře, kteří by měli očkovat prioritně skupinu 70+. Bohužel, kolik přijde vakcín v příštích týdnech, není vůbec jasné. Bohužel, dodávky jsou stále malé. Kapacita našich OČEK je víc než 40 tisíc očkovaných za týden a ve spolupráci s praktickými lékaři můžeme dosáhnout bez problémů 50 tisíc očkovaných týdně."