Deratizace je naplánovaná také v dalších lokalitách, kde ČEVAK provozuje vodohospodářský majetek, například na Písecku, Českokrumlovsku a Jindřichohradecku.

„V Českých Budějovicích bude položeno celkově přes 300 kilogramů nástrah. Pravidelná deratizace začne nejprve koncem března na Pražském předměstí, Čtyřech Dvorech a ve středu města. Jen na těchto místech se spotřebuje okolo 65 kilogramů nástrah,“ vypočítává vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.

Hubení hlodavců potrvá v Českých Budějovicích do poloviny května a následně odborná firma ještě všechna místa znovu zkontroluje a případně nástrahy doplní. Podobný průběh bude mít deratizace i v ostatních lokalitách. Například na Českokrumlovsku se celkově spotřebuje okolo 470 kilogramů nástrah, na Písecku bude položeno okolo 295 kilogramů nástrah a celkovou deratizací tu projdou kanalizační sítě o délce 148 kilometrů.

Deratizace se ve většině uvedených lokalit provádí dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. Pravidelným hubením potkanů v kanalizaci se daří zabránit jejich přemnožení. Jen na území velkých měst se odhaduje výskyt čtyř až pěti potkanů na jednoho obyvatele. Potkani díky své velké přizpůsobivosti dokáží přežít v nejrůznějších podmínkách a mohou také přenášet mnoho vážných onemocnění. Často jejich množení napomáhají i samotní obyvatelé. Do kanalizace totiž splachují odpad, který tam nepatří.

Jitka Kramářová