S přehledem sezónních infekcí, které jsou typické pro letní měsíce, přišli poprvé jihočeští hygienici. Nástup těch infekcí, oproti předešlým rokům, výrazně zpomalilo chladné počasí v kombinaci s protiepidemickými opatřeními. Je to znát hlavně u některých infekcí spojených s pobytem v přírodě. „K dnešku v kraji evidujeme čtyři potvrzené případy klíšťové encefalitidy, dva na Českobudějovicku a dva na Prachaticku. Před rokem jsme ve dvacátém třetím kalendářním týdnu měli deset případů,“ upozornila ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. „Faktem je, že vloni byl výskyt klíšťové encefalitidy v kraji vyšší než v předešlých letech, registrovali jsme více než sto třicet potvrzených případů za sezónu. Letos přišlo teplejší počasí a tedy i aktivita klíšťat s určitým zpožděním, takže jak velkým rizikem pro naše zdraví letos klíšťaty přenášená onemocnění budou, ukážou až příští týdny, nicméně dlouhodobě patří Jihočeský kraj ke krajům s vůbec nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy u nás. Aktivita klíšťat je pro tyto dny predikována na stupni tři až čtyři pětibodové škály, podle metodiky Českého hydrometeorologického úřadu tedy platí středně velké až velké riziko.“

Policie pátrá po této ženě.
V obchodě s oděvy zmizely i podprsenky, policie nyní hledá dvě ženy. Poznáte je?

Jihočeští hygienici evidují také pětačtyřicet potvrzených onemocnění lymeskou boreliózou. „Vloni to bylo ve dvacátém třetím týdnu sedmasedmdesát případů. Loňská sezóna přitom patřila ve výskytu lymeské boreliózy k těm klidnějším, potvrzeno bylo na tři sta padesát případů, ale rok předtím více než čtyři sta případů,“ doplnila ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková. Nejvíce jich bylo na Českobudějovicku, Jindřichohradecku a Táborsku, což jsou tři okresy s dlouhodobě největším výskytem tohoto infekčního onemocnění. I letos je zatím nejvyšší výskyt vidět na Jindřichohradecku, kde je 16 potvrzených případů, na Českobudějovicku je jich osm a na Českokrumlovsku sedm. Strakonicko hlásí pět potvrzených případů, Prachaticko čtyři, Táborsko tři a Písecko dva.

Salmonelóza a kampylobakterióza

Výskyt další skupiny sezónních onemocnění, tzv. alimentární infekcí, je od začátku sezóny v kraji velmi podobný jako loni. U salmonelózy hygienici evidují 228 případů, nejvíce na Českobudějovicku (89), Jindřichohradecku (30) a Táborsku (27). Strakonicko má 18, Českokrumlovsko 22, Prachaticko 20 a Písecko 22 případů. Minulý rok ve 23. týdnu bylo v kraji 225 případů.

Kampylobakteriózy je k dnešku evidováno 387 případů, vloni v tomto období byly prokázány 424 případy. Nejvíce jich je na Českobudějovicku (143), Jindřichohradecku (64) a Táborsku (56). Písecko má 45 případů, Českokrumlovsko hlásí 21 případů, Prachaticko 32 a Strakonicko 26.