Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, uvedla, že informaci o události přijali pracovníci krajského zdravotnického střediska krátce po půl páté odpoledne.

"Starší muž při sestupu z Kletě uklouzl a při pádu si poranil dolní končetinu," popsala událost s tím, že ke zraněnému byla proto vyslána výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby z Českého Krumlova společně s jednotkou hasičů.

K lokalizaci místa zásahu byla přitom operátory využita speciální webová verze aplikace záchranka využitelná i v případech, kdy jí volající nemá nainstalovanou v telefonu. "Zaslali jsme jim SMS zprávou odkaz, po jehož otevření se ve webovém prohlížeči spustí lokalizační proces," přiblížila mluvčí, jak to funguje v praxi. 

Dostat se na zjištěné místo ale nebyl zrovna snadný úkol. Vypořádat se zásahová vozidla jedoucí na vrchol Kletě byl musela se zledovatělými a zasněženými cestámi. "Záchranáři zjistili, že muž utrpěl závažné poranění dolní končetiny. Pacientovi podali léky tlumící bolest, uložili ho do celotělové vakuové matrace a zajistili tepelný komfort," vyprávěla Petra Kafková. Dodala, že vedoucí zdravotnické složky po vyhodnocení situace na místě, s ohledem na bezpečnost, požádal o asistenci leteckou záchrannou službu.

"Zraněného muže záchranáři přemístili na okraj lesa k lanovce, odkud byl za pomoci lanového podvěsu vyzvednut leteckým záchranářem," popisovala Petra Kafková další korky. Letecká záchranná služba jej následně transportovala na traumacentrum českobudějovické nemocnice.

Na závěr přidala Petra Kafková ještě poděkování: „Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje děkuje lidem, kteří na místě pomohli zraněnému muži a přivolali pomoc prostřednictvím linky 155. Přítomní svědci se do příjezdu postarali o tepelný komfort zraněného a pomáhali záchranářům i s přenesením pacienta. Děkujeme.“