Vůbec nejvíc parních vlaků v České republice se chystají právě v jižních Čechách vypravit během letních prázdnin České dráhy (ČD). Zájemci se tak budou moci vydat na výlet historickou soupravou do zajímavých míst jižních Čech prakticky každý prázdninový víkend. Již v uplynulých šestnáci letech úspěšný projekt Jihočeské léto s párou plánuje na letošek sérii osmnácti jízd doplněných o zajímavý doprovodný program.


První takový vlak pojmenovaný Brouček a Beruška vyveze výletníky již v sobotu a v neděli z Českých Budějovic na Hlubokou a zpět. Souprava se na trati otočí dvakrát denně. Průvodčí navíc k jízdenkám rozdají takzvaný ČD Bonus jihočeský, poukázku, kterou cestující mohou použít k bezplatné přepravě autobusem z nádraží do zoo Ohrada a zpět, dětem navíc poslouží i jako vstupenka do zoo.


„Pro děti je to zvláštní zážitek, na některých bylo vidět, že jsou ve vlaku poprvé. A i pro dospělé je to výlet, který stojí za to,“ oceňuje nápad Jiří Březina, který se už parním vlakem svezl s rodinou loni.


Také o dalších víkendech následují akce na řadě jiných tratí v regionu. Jak připomněl Jiří Kafka, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah, pára se po dlouhé době vrátí například na Třeboňsko, chybět nebudou ale ani oblíbené jízdy po šumavských lokálkách. Novinkou bude letos velká parní lokomotiva, která umožní cesty ze Šumavy až do Českého Krumlova. „Dosud takové spojení nebylo technicky možné,“ dodává vedoucí skupiny obchodu Krajského centra osobní dopravy ČD Pavel Kosmata.


Každou akci doplní zajímavý doprovodný program. Příští týden s sebou například vlak nazvaný Třeboňská nocturna poveze i žesťový orchestr, poslední letní pára zase slibuje na Kubově Huti unikátní show historických military klubů s ukázkami boje o nádraží. „Bude to skutečně veliká podívaná,“ slibuje Kosmata. Cesty lze kombinovat se zvýhodněnými prohlídkami památek, výlety na kolech či vodáckými aktivitami, ale i řadou návštěv jiných zajímavých míst a akcí.


Výlety po kolejích


Také další cesty po dráze nabídnou výletníkům řadu výhod. „Vyplatí se říct si při nákupu jízdenky o ČD Bonus jihočeský. Vystaví vám ho zdarma a jako odměnu za cestu vlakem můžete na řadě míst čerpat výhody. V případě páry to jsou nejrůznější vstupenky nebo například sleva na půjčení lodí, ale i mimo tento program vám partneři za ČD Bonus umožní třeba vstup zdarma na zámek či koncert,“ zdůrazňuje Kosmata.


Také síť půjčoven jízdních kol, která lze vracet i na jiných železničních stanicích, než kde byla zapůjčena, zahajuje prázdniny novinkou. K 1. červenci se rozrostla na čtrnáct míst, nově lze sednout na bicykl i v Novém Údolí. Za kola z půjčoven, která přijdou bez slev na 180 Kč na den, navíc neplatíte ve vlacích ani v úschovnách. Je třeba ale počítat s tisícikorunovou kaucí (za 2 až 5 půjčených kol 2000 Kč), kterou zákazníci dostanou při vrácení kola zpět.


Cestující, kteří mají chuť podívat se přes hranice na druhou stranu Šumavy, také nepřijdou zkrátka. Na Sport Kartu+ Dunaj Vltava mohou i s kolem za jednotnou cenu cestovat po 4 dny po vybraných tratích a vybranými vlaky na českém, rakouském a dokonce i německém území.