„Jsou to tři samičky a jeden sameček. Stav samiček je velmi dobrý, je vidět, že okolí nabízí dostatek potravy. Sameček je ale viditelně slabší. Měl zobák omotaný zbytky kůže hraboše a pár dnů nemohl přijímat potravu. Tím, že jsem na kroužkování přijel dříve, než je obvyklé, asi jsem mu zachránil život. Věřím, že ostatní, při starostlivosti rodičů, brzy dožene,“ řekl ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife po pondělním kroužkování.

To se provádí asi po dvaceti dnech od vylíhnutí. Za dalších pětadvacet dnů jsou mláďata schopná bezpečně létat, budku pomalu opouštět a žít ve volné přírodě. V ní sokoli loví hlavně letící ptáky, u industriálních staveb to jsou především zdivočelí holubi. Tím redukují jejich stavy a současně, jako v případě výtopny, pomáhají chránit technologii před holubím znečištěním.

Pro ornitologa Václava Berana šlo letos o první kroužkování sokolích mláďat. Díky chladnému začátku jara se hnízdění v tradičních lokalitách trochu posunulo. Není ani jisté, zda se v Česku podaří odchovat obvyklé množství mláďat.

Po loňském narození tří mláďat, což bylo v Českých Budějovicích podle ornitologa poprvé od 19. století, jde o druhou takovou událost.

Podle Tomáše Kollarczyka, místopředsedy představenstva městské teplárny, patří podpora populace ohroženého sokola stěhovavého mezi projekty, jimiž firma potvrzuje svůj odpovědný přístup k ochraně životního prostředí. „Významně se zabýváme mimo jiné ekologizací vlastního energetického provozu,“ doplnil.

Teplárna se na záchranném programu sokola podílí od roku 2016, kdy nechala na ochoz 160 metrového komínu umístit speciální hliníkovou budku, v níž se postupně usadil divoký nekroužkovaný sokolí pár, zahnízdil a loni poprvé vyvedl mladé.

Dění v sokolím příbytku lze sledovat na webu http://www.teplarna-cb.cz/hnizdo/img.php.

Jarní soutěž pro děti o vstupenky do Zoo Ohrada

Českobudějovická teplárna nabízí dětem možnost zapojit se do výtvarné a literární soutěže na téma sokolí rodinky o rodinné vstupenky do Zoo Ohrada. Úkol je snadný, kdo rád maluje, nakreslí obrázek, kdo rád píše, vytvoří „sloh“ nebo složí básničku. Fantazii se meze nekladou. Více informací o soutěži na webu teplárny http://www.teplarna-cb.cz/novinky/vytvarna-a-literarni-soutez-pro-deti-s-ceskobudejovickou-teplarnou-o-rodinne-vstupne-do-zoo.html.

Zdeněk Zunty