„Projekt splňuje požadavky územního plánu," uznala náměstkyně primátora Ivana Popelová a dodává, že všechny dotčené odbory magistrátu se před časem ke stavbě vyjádřily kladně. Nevadilo, že objekt převýší okolní zástavbu, ani to, že nemá na svém pozemku parkovací místa.

Námitku podal až nyní za město útvar hlavního architekta v rámci územního řízení, ale nebyla akceptována. „Naruší se osovost Lannovy třídy," zmínila jeden z důvodů nesouhlasu města Ivana Popelová a připojuje, že úplně ideálně není vyřešeno ani parkování.

„Vytýkám odboru územního plánování, že si to zjednodušil," dodala k přípravě stavby Ivana Popelová. Vedení radnice se nevzdává snahy dosáhnout úpravy projektu. Michal Frolík ze společnosti Školicí a vývojová, investora stavby, ale upozornil, že námitky se objevily až nyní, ačkoliv se stavba připravuje od roku 2010.

„Takový dům se sem vůbec nehodí," zhodnotila vzhled chystané stavby při pohledu na její vizualizaci obyvatelka Budějovic Věra Dohnalová. „Moderní domy v původní zástavbě se mi vůbec nelíbí," dodala.

Dva metry. Přesně o tolik by měla nová prosklená budova přesahovat nad chodník 
v Lannově třídě. I to je důvod, proč chystaná stavba čelí kritice ze strany současné rady města. Smlouvu uzavřela minulá rada města.

Jednou z posledních možností, jak dům vrátit do řady 
s ostatními, by bylo zrušit smlouvu o umístění stavby. Zrušení dohody s investorem v Lannovce by ale město přišlo hodně draho. „Odstoupení od dohody by byl problém," říká náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Investor už má přislíbenou podporu z Regionálního operačního programu ve výši 28 milionů korun a své dosavadní náklady při přípravě projektu odhadl na 20 milionů korun. Pokud by město chtělo ustoupit od smlouvy o umístění stavby, mohl by investor podle náměstkyně Popelové požadovat 48 milionů korun jako kompenzaci.

To radní nechtějí, a proto na posledním zasedání rady města skončilo jednání o domě s tím, že se smlouva o umístění stavby rušit nebude.Radní ale schválili prohlášení, ve kterém je mimo jiné řečeno, že navržený objekt dle názoru rady města negativně ovlivní podobu Lannovy třídy.

Parkování pro nový objekt se školicími prostorami bude zajištěno nikoliv na vlastním pozemku, jak bývá u novostaveb obvyklé, ale nedaleko 
v Chelčického ulici. Investor už na to má smlouvu.

Současný objekt, který se nachází v místě plánované novostavby, má být srovnán se zemí.