Sto let trvání v tomto roce oslavuje Aeroklub České Budějovice. V sobotu 2. září 2023 byl proto na hosínském letišti připraven letecký den, který přivedl na malou leteckou základnu i nejznámější tváře české letecké akrobacie.

K vrcholům akce patřilo vystoupení Martina Šonky, mistra světa a v současnosti nejznámějšího českého leteckého akrobata. Na nebe se vznesl i Petr Jirmus, další české akrobatické eso. S hosínským letištěm je Petr Jirmus úzce spjatý, nejen proto, že dlouho patřil ke členům klubu. „Od třinácti do třiceti let byl můj život spojen s tímhle letištěm. Vyhrál jsem tady mistrovství Evropy v roce 1985. Tohle letiště mám pod kůží,“ uvedl pro Deník Petr Jirmus. „Tady jsem zažil nejlepší sportovní léta mého života," zdůraznil dvojnásobný mistr světa i Evropy. Profesi pilota opustil před osmi měsíci, ale pořád létá s radostí. „Pořád mi to dělá radost,“ zmínil Petr Jirmus. „Je to ale taková dědkovská akrobacie, se soutěžemi už to nemá moc společného,“ upozornil s úsměvem a pro laika jistě i zbytečně sebekriticky. Na letišti byl ovšem srdečně přivítán a křtil knihu k výročí sto let aeroklubu. Společně se senátorem Tomášem Jirsou pak odhalili pamětní desku významným členům klubu na hlavní budově letiště.

Letadlo nouzově přistálo v kukuřici.
Na leteckém dni mělo jedno z letadel nehodu, pilot je v pořádku

Podle Jiřího Kadlece, předsedy zapsaného spolku Aeroklub České Budějovice, trvala příprava leteckého dne přibližně půl roku. V programu patřily vedle letecké akrobacie k největším tahákům seskoky parašutistů, vystavení replik slavných stíhaček ze 2. světové války. Podívat se samozřejmě přišli i členové klubu, včetně bývalých. „Já jsem létal v letech šedesát až šedesát čtyři v minulém století na větroních. Dneska jsem vzal s sebou vnuka,“ řekl František Kápar z Římova. „Teď jsem tu poprvé,“ uvedl k návštěvě Hosína s dědou vnuk Patrik a připojil, že na letadla už se těší.

Rozsahem obdobná akce se konala na Hosíně podle vedoucího letového provozu Pavla Pígla naposledy v roce 1985 - zmíněné mistrovství Evropy. Nedávno se zde konalo třeba mistrovství regionů České republiky v bezmotorovém létání, což ale podle Jiřího Kadlece byla ve srovnání se slavnostním leteckým dnem spíše komorní akce. V sobotu 2. září proto byla posílena i řídící věž. „Dáváme dva profesionální řídící, jinak to slouží členové klubu, kteří mají radioprůkazy,“ řekl Jiří Kadlec.

Členů aeroklubu je nyní kolem 130. V minulosti zde vychovali řadu špičkových pilotů a jak upozornil Jiří Kadlec, i malá letiště jsou důležitá. „Z tohohle letiště nevzlétají žádná velká letadla, ale všichni piloti, kteří s nimi létají, se to naučili na takovýchto letištích,“ uvedl Jiří Kadlec při odhalení pamětní desky významným členům klubu.

Slavnostní žehnání zásahovému vozidlu SDH Volyně.
Na volyňské náměstí přivezli hasiči nevěstu s automatickou převodovkou

Letecký den přitáhl tolik diváků, že zaplnili celou velkou louku mezi hlavní budovou a letovou dráhou. Nad plán získali i jeden nečekaný zážitek, když při ukázkovém letu ultralehkého letadla viděli nouzové přistání do kukuřice. Příčina problémů letadla je v šetření, ale podle informací Deníku se jednalo o technické problémy při letu. Nikomu se ale nic nestalo a sám pilot ze stroje vystoupil.

K velkým zážitků dne patřil přelet stíhaček gripen a Hosínští nabídli zájemcům třeba i vyhlídkové lety. Kdo by se chtěl blíže seznámit s historií i současností aeroklubu, má k dispozici výše zmíněnou knihu.