Místo hromádky těžkých svazků knih si odnášíte pouze jeden malý přístroj. Tak to nyní může vypadat v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích. Pobočka na Lidické třídě totiž začala půjčovat čtečku elektronických knih, ve které je nahráno téměř 400 literárních děl najednou.

„Myslíme si, že je to určitý fenomén, který se začíná rozvíjet, a chceme lidem nabídnout možnost se s ním seznámit,“ uvedl náměstek knihovny Ivo Kareš. Čtečka je plochý přístroj s displejem o rozměrech 9x12 centimetrů, ovládá se podobně jako jednoduché mobilní telefony. „Základní rozdíl oproti čtení dokumentů na mobilu nebo notebooku je v displeji. Ten tu funguje na principu takzvaného elektronického inkoustu a chová se podobně jako papír.
Displej sám například nesvítí, takže tolik nenamáhá oči,“ doplnil Kareš. Starší lidé, kteří již hůře vidí, si navíc mohu podle vlastní potřeby zvětšit písmena.

Knihovna má nyní k dispozici dvě elektronické čtečky, jednu volně půjčuje čtenářům, druhá je k prohlédnutí ve studovně. Každá z nich obsahuje 376 děl od 44 autorů. Protože mají čtečky kapacitu na tisíce titulů, je pravděpodobné, že další budou ještě přibývat. „Zatím je ale nabídka elektronických knih poměrně malá, protože se musí vyřešit otázka autorských práv a ochrany před kopírováním. Nahráli jsme tam tedy knihy z tohoto hlediska volné, to znamená díla autorů, kteří jsou více než 70 let po smrti,“ vysvětlil Kareš. Na čtečce tak zájemci najdou tituly od Karla Čapka, Boženy Němcové, Karla Hynka Máchy nebo příběhy Sherlocka Holmese.

Právě to, že čtečka nabízí tolik knih pohromadě, je podle Kareše její největší výhodou. Navíc umožňuje jednoduše vyhledávat konkrétní pasáže textu a mohli by jí tak ocenit hlavně studenti. To potvrzuje jednadvacetiletá Ivana Škardová. „Dostáváme seznamy povinné literatury, kde je často hodně děl. Kdybych si je mohla přečíst takhle jednoduše v jednom a nemusela tahat batoh plný knih, dost by se mi to hodilo,“ řekla.

Jsou však ale i tací , kteří by papírovou knihu za elektronický displej nikdy nevyměnili. „Já na techniku moc nejsem a knížky bych takhle rozhodně číst nechtěla. To má být zkrátka těžká bichle z papíru, vždyť by se úplně ztratilo to kouzlo,“ reagovala osmašedesátiletá Marie Vávrová. Také student Václav Houdek si zatím podle svých slov neumí představit čtení celých románů z displeje.

Ani Kareš si ale nemyslí, že papír z knihoven zcela zmizí. „Kdyby knihy vycházely jen elektronicky, bylo by to sice levnější, ale docela bych se bál toho, jak to bude s archivací. Papír, když se o něj dobře staráte, vydrží věky, u elektroniky o tom už tak přesvědčený nejsem,“ komentoval.

Čtečku si mohou zájemci odnést domů na sedm dní. Výpůjčka je zdarma v rámci ročního čtenářského poplatku, ale vybírá se vratná kauce 1000 korun.
Kromě technické novinky připravila knihovna na březen ještě akci Prvňáček, v rámci které se mohou žáci prvních tříd základních škol registrovat zdarma, a 9. března se od 15.30 hodin uskuteční seminář na téma Citace informačních zdrojů.