Tak vypadá vánoční doba na budějovické lince důvěry. Její pracovníci jsou tu 24 hodin denně, žijí v jedné místnosti a čekají, jestli někdo bude potřebovat jejich pomoc.

Jednou z nich je i sedmatřicetiletá Dana Kopecká. Na částečný úvazek zde pracuje už přes deset let.

„Vánoce jsou trochu odlišné. Hovorů není o moc víc než jindy, ale spíš volají lidé, kteří se chtějí podělit o takové typické vánoční problémy. Velkou skupinu potom tvoří ti, kteří jsou osamělí a o svátcích si potřebují popovídat,“ popisuje Kopecká.

Na lince důvěry vyřídí průměrně 15 telefonátů denně. Některé trvají pět minut, jindy hovoří dvě hodiny uprostřed hluboké noci. „Obecně se na nás nejvíce obracejí lidé, které zaskočí nějaká momentální krize, například ztráta partnera nebo zaměstnání,“ říká Kopecká.

Jí osobně se nejvíce dotýkají příběhy příběhy žen, které procházejí těžkým vztahem a rozhodují se, zda ho ukončit. Takových příběhů v poslední době vyslechla hodně. „Většinou jsou to ženy, které problém už dlouho řeší a stále se nemohou odhodlat k poslednímu kroku. Je potom příjemné, když právě moje podpora je tím posledním impulzem k tomu, aby něco udělaly,“ vysvětluje.

Kromě Vánoc je druhým zvláštním obdobím konec školního roku. Tehdy volá mnoho dětí, které mají strach z vysvědčení. Na každou situaci musí psycholog na lince zareagovat pohotově a individuálně. Někteří volající se chtějí jenom vypovídat a hledají někoho, kdo by naslouchal, jiní vyžadují rady a řešení svých problémů. „Také se stane, že někdo volá, jen aby se vybil a vykřičel, pak mu prostě posloužíme jako hromosvod,“ doplňuje Kopecká.

Od své práce se Kopecká nemůže nikdy úplně odpoutat. Mnohé příběhy si nosí v hlavě domů a pracovní život nemůže zcela oddělit od toho soukromého. Říká, že čím je starší, tím více radí volajícím i z vlastní zkušenosti.

Velmi ji těší, když se ti, kterým pomohla, znovu ozvou a poděkují. „Naopak trochu nepříjemné je, když klient už znovu nezavolá a já nevím, co se s ním stalo. Pak třeba ještě dlouho myslím na to, jak jeho příběh asi dopadl,“ uzavírá.