VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Máji jsme nic neporušili, tvrdí firma

České Budějovice – Společnost OHL ŽS prý při zateplování májských škol nic nezanedbala. Azbest není jen ve zdivu, ale i ve vnitřním obložení.

17.12.2011
SDÍLEJ:

Příběh azbestu na májských školách pokračuje dál. Tento seriál bude mít ještě hodně pokračování.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Nikdo se zatím příliš nezabýval tím, jak se mohl azbest uvolnit do ovzduší v budovách základních škol Máj I, II a waldorfské. Radnice měla doposud ohledně tohoto problému jiné starosti, prioritou například bylo, aby pro žáky co nejrychleji našlo náhradní prostory.
Samo sebou by to ale být nemělo a za možné ohrožení zdraví více než tisíce dětí by měl být rozhodně někdo zodpovědný. Deník oslovil společnost OHL ŽS, která v letních měsících letošního roku prováděla první etapu zateplení budovy.
Její zástupkyně Taťjana Pelíšková, vedoucí oddělení PR reagovala s tím, že OHL v ničem nepochybila a samozřejmě na to má i potřebné doklady a potvrzení.
„Z naší strany k žádnému porušení platných předpisů nedošlo. Veškeré práce byly prováděny dle platné legislativy odborně způsobilou firmou za dozoru certifikovaného technika, byly ohlášeny na Krajské hygienické stanici, která odsouhlasila technologický postup. Nebezpečný odpad byl řádně zabalen a předán oprávněné firmě k likvidaci,“ uvedla Pelíšková.

Pokud tedy není vina na straně firmy, což ale bude muset prověřovat hlavně magistrát, je chyba někde jinde.
Pelíšková uvedla, že příčinou výskytu azbestových vláken může být více. Není tajemstvím, že azbest byl v budovách ještě před zahájením rekonstrukce. Budova byla stavěna z takzvaných boletických panelů, takže nebylo možné jeho přítomnost zcela vyloučit.
„Příčin výskytu azbestu může být celá řada. V budovách jsou i další azbestové prvky, například vnitřní obložení, či těsnění vzduchotechniky. Příčinou může být i nedostatečná výměna vzduchu v budovách, nevyhovující technologie úklidu vnitřních prostor a případně předchozí neodborně provedené rekonstrukce,“ uvedla zástupkyně OHL ŽS.

Upozornila, že již 21. června společnost na své vlastní náklady nechala akreditovanou laboratoř provést měření, které prokázalo nadlimitní obsah nebezpečného azbestu uvnitř budov.
Po rekonstrukci pak ale při prvních měřeních v září a říjnu podle města nebyly limity překročeny. „Jsem přesvědčen, že kdyby koncentrace vláken dosáhly hodnot bezprostředně ohrožujících zdraví, nepochybně by Krajská hygienická stanice nejpozději 5. října přijala taková opatření, která by zamezila pohybu osob v těchto prostorách,“ uvedl náměstek primátora Kamil Calta.
Vyvozuje, že zdraví dětí a zaměstnanců školy ohroženo nebylo, po zjištění z listopadového měření, že je ve školách azbestu mnohem více, už byly budovy uzavřeny.
Další postup bude takový, že odborná firma dodá přesný postup prací pro sanaci nejpozději na začátku příštího týdne.

Autor: Lukáš Marek

17.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení