S nepříjemnou dopravní komplikací se budou muset od pondělka vyrovnávat řidiči, kteří byli zvyklí jezdit přes Modrý most u polikliniky Jih v Českých Budějovicích. Odpůrci provozu na mostě uspěli po dlouholetých tahanicích u soudu a proto sem auta již nesmí.

Magistrát musel na základě soudního výroku vrátit situaci na mostě do stavu z roku 2008. „Od dnešního dne je most přístupný pouze chodcům, cyklistům a v případě potřeby i složkám integrovaného záchranného systému,“ uvedl tajemník primátora Michal Bosák.

Automobilový provoz na Modrém mostě měl v minulých příznivce i odpůrce. Jedni jej obhajovali hlavně tím, že se uleví přetížené Mánesově ulici a Lidické třídě, druzí naopak poukazovali na větší dopravní zátěž dosud klidné části města a také na překračování limitů pro hluk.

Jak to na mostě bude vypadat v budoucnu, není stále jisté. V současné době totiž běží řízení o odstranění stavby a radnice zároveň shromažďuje podklady, aby zažádala o její dodatečné povolení. Kritici provozu proto nehýří optimismem. „Že to teď zavřeli, to moc neznamená. Beru to jen jako další stupeň v postupném jednání o mostu. Je otázka, kdy to znovu povolí na nějakou výjimku,“ míní Jan Veselý z občanského sdružení Modrý most.

Ten poukázal také na to, že doprava překračuje limity povoleného hluku. Sdružení podle jeho slov chce, aby byly názory členů zohledňovány při územním řízení a aby byly dodržovány zákonné limity.

Primátor nesouhlasí

S uzavřením mostu pro automobily nesouhlasí primátor Juraj Thoma. Myslí si, že se tím jenom zhorší situace jinde ve městě. „Samozřejmě je to dopravní komplikace. Zprovoznění mostu pro automobily logiku mělo. A nyní to zhorší situaci na Lidické třídě a v Mánesově ulici,“ zdůraznil.

Pokud město chce, aby se po Modrém mostě znovu jezdilo, musí podle něj podstoupit nový koloběh jednání. Již nyní si proto u odborníků objednalo měření hluku v lokalitě. O dodatečném povolení stavby by se mělo jednat na podzim.