V sobotu 22. června od 9 do 17 hodin se v Národním zemědělské muzeu Ohrada koná už 18. ročník Národních mysliveckých slavností. V neděli pak nově navazuje Dětský myslivecký den od 10 do 16 hodin. Po oba dny je nachystán bohatý doprovodný program – ukázky práce s koňmi, lovecká kynologie, sokolnictví, exkurze za zvěří do blízké obory, cimbálová muzika či vernisáž výstavy Kouzlo myslivosti ve dřevě a kovu.

Ve spolupráci s Českomoravskou mysliveckou jednotou a časopisem Myslivost pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada již 18. ročník Národních mysliveckých slavností. Akce se koná v celém areálu loveckého zámku, tedy v interiérech, na nádvoří i před zámkem. Milovníky myslivosti i návštěvníky z řad široké veřejnosti čeká například mistrovství republiky ve vábení jelenů a jiných druhů zvěře, ukázky lovecké kynologie, mysliveckého troubení, sokolnictví nebo třeba také předávání mysliveckých vyznamenání. „Národní myslivecké slavnosti jsou tradičně velmi oblíbené a navštěvované. Akce je skvělou příležitostí jak komplexně představit myslivost široké veřejnosti a zároveň se tu setkávají odborníci a příznivci tohoto oboru z celé republiky,“ říká náměstek generálního ředitele a ředitel pobočky Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek.

Na jednotlivých stanovištích se představí okresní myslivecké spolky, lesní pedagogika Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů a Rybářská škola Vodňany. Prezentovány budou také ukázky nářadí a nástrojů, které používají myslivci, lesníci a kutilové. Nedílnou součástí jsou prodejní stánky s mysliveckými potřebami všeho druhu. Připraveny jsou také čtyři exkurze autobusem do Staré obory, kde budou k vidění mufloni, daňci i divoká prasata.

Program na nádvoří zámku doplní vystoupení pěveckého sboru z Míkovic a cimbálová muzika Svlačáci. V 11:30 hodin projde slavnostní myslivecký průvod s koňmi se sulkou. Na louce před zámkem bude ke zhlédnutí vystoupení „dámy v sedle“, ukázky vozatajství, koňský zápřah s kládou, koňské i psí spřežení či přehlídka výcviku sokolnických dravců. Po celý den bude programem provázet živá hudba. Vystoupí dětský folklorní soubor Dráček, který vystřídá hudební skupina Hráz a kapela Pavla Havlíka.

Součástí programu bude i vernisáž výstavy Kouzlo myslivosti ve dřevě a kovu, která potrvá až do 25. srpna. Tematika myslivosti na uměleckých předmětech provází člověka odpradávna a je součástí každé kultury, stejně jako samotný lov a chov zvěře. Jsou také důležitým zdrojem informací o samotném způsobu lovu, myslivosti a přírodním prostředí. Výtvarník Roman Provazník a umělecký řezbář Petr Tříska propojili ve svých dílech současnost s minulostí uměleckými předměty z fondu Národního zemědělského muzea. Představí se různé techniky a materiály ve spojení myslivosti s různými uměleckými obory. Vernisáž výstavy proběhne na hlavním podiu za účasti výtvarníka Romana Provazníka. Výstavu doplní výtvarný koutek pro nejmenší, kde si budou moci vyzkoušet zručnost výtvarníka a malíře mysliveckých motivů a zároveň budou moci svá díla vystavit jako opravdoví umělci.

Na Národní myslivecké slavnosti naváže v neděli 23. června Dětský myslivecký den. Pro rodiny s dětmi je nachystán celodenní program v rámci ročního finále projektu Malý adept myslivosti. Děti i jejich rodiče se mohou těšit na stanoviště sokolníků, vábičů, kynologů, trubačů, lukostřelců a dalších, které je seznámí s mysliveckými dovednostmi. Na akci vystoupí dětský pěvecký sbor Sboreček a proběhne společné zpívání mysliveckých písniček. Dovednosti si holky a kluci také mohou vyzkoušet při výrobě ptačích budek nebo na poznávací stezce, kde je po splnění úkolů čeká odměna.

Při prohlídce zámeckých expozic je během víkendu možné v Rybářské chodbě zhlédnout výstavu Do divočiny/Into the Wild. Snímky rodinného tandemu Photocech – otce a syna, Vladimíra Čecha staršího a mladšího – pocházejí z jejich cest po celém světě a přinášejí závan exotiky na velkoformátových barevných fotografiích cizokrajných zvířat i krajin. Z nově získaných exponátů muzea stojí za pozornost dermoplastika losice, která je součástí expozice původní srstnaté zvěře v 1. patře muzea. V loňském roce samici losa evropského darovala Národnímu zemědělskému muzeu Ohrada sousední ZOO Hluboká.