Adriana Charalambidu, asistentka jednatele brněnské společnosti RK Invest, která trhy pořádá, upřesnila, že veřejné kluziště veliké 20x15 metrů bude umístěno na straně náměstí nedaleko od radnice. „Vstup chystáme pro všechny bezplatný. Fungovat zde pro návštěvníky bude půjčovna bruslí a šatna," řekla více Adriana Charalambidu.

Ledová plocha vznikne s využitím jedné z nejnovější technologií, která je šetrná k životnímu prostředí. „Jedná se o nepřímé chlazení, kde se díky rozvodu chladicího zařízení zajišťuje kvalita a stabilita ledu i při vyšších teplotách," dodala. 

Změní se trhy? Uvidíme za rok

Už za necelé tři týdny se budějovické náměstí znovu zaplní stánky nabízející zákazníkům nepřeberné množství pochutin a výrobků. Letos však nejspíš naposled v podobě, na jakou jsme byli doposud zvyklí. Současnému pořadateli totiž na konci roku vyprší smlouva.

Náměstek primátora Jaromír Talíř upřesnil, že v současné době začalo město připravovat výběrové řízení na budoucí trhy. „Vznikla pracovní skupina, která se bude zabývat konkrétními požadavky na adventní trhy," upřesnil.

Anketa | Jak vidíte budoucnost českobudějovického adventu?

Ptali jsme se: 1. Jak by mělo vypadat rozložení stánků? 2. Co byste si chtěli ve stáncích koupit? 3. Na co by měl lákat kulturní program? 4. Je vhodné prodloužení trvání trhů do doby samotných vánočních svátků?

Jaromír Polášek vede Jihočeskou centrálu cestovního ruchu od loňského června.Zdroj: Deník/ Radka DoležalováJaromír Polášek
ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu

1. Rozložení musí odpovídat celkovému konceptu. A je otázka, v čem se chce město přiblížit podobným akcím konaným v dalších městech a v čem se chce naopak odlišit. Líbí se mi třeba adventní trhy v Linzi, který je hojně navštěvován i Budějčáky, nebo v Salzburgu. Ale také vím, že není jednoduché s omezeným rozpočtem vymyslet vše tak, aby to k sobě ladilo.

2. Pro mě je zásadní jeden velký rozdíl oproti zmiňovaným rakouským trhům. Vůně. Zatímco u nás je to více o přepáleném oleji, bramborácích a klobásách, občas narušených známou vůní trdelníku a chutí roztodivných punčů a svařáků, linecké trhy voní tak nějak příjemněji - po cukru a koření, v jakémkoliv stavu.

3. Kulturní program by měl být jednoduše adventní. Trochu mě zarazilo u minulých ročníků, když atmosféru "rozčísla" rocková kapela. Pořád beru tyhle trhy spojené s potkáváním se s přáteli, přáním hezkých Vánoc a pohodou. A k tomu by měl být uzpůsoben i kulturní program.

4. Za to bych se chtěl moc přimluvit. A věřím, že mezi svátky by byla i největší návštěvnost, kdy už opadne nákupní i úklidová horečka.

Petr Hornát architekt, českobudějovický Atelier 8000.Zdroj: DeníkPetr Hornát
architekt, českobudějovický Atelier 8000

1. Jako velice pozitivní vnímám skutečnost, že se českobudějovické náměstí stává během adventu opět "tržním" náměstím, tedy prostorem, který slouží k setkávání občanů města. Osobně bych možná uvítal menší počet stánků po obvodě vnitřního náměstí s větší kvalitou a pestrostí nabízeného zboží. Za velice důležitý považuji jednotný vzhled stánků, který je nutné dodržovat i v průběhu konání adventních trhů.

2. Podle mého názoru v posledních letech převažuje nabídka stravování nad nabídkou zboží, které zároveň v některých případech nekoresponduje s předvánoční atmosférou. Kvalitu rychlého občerstvení v Česku považuji obecně za velmi nízkou, není srovnatelná s nabídkou v sousedním Rakousku, které s rodinou před Vánocemi pravidelně navštěvujeme. Uvítal bych tedy větší pestrost a kvalitu stravování.

3. Kulturní program vnímám jako nedílnou součást adventních trhů, samozřejmě by měl korespondovat s předvánoční atmosférou. Již několik let postrádám na náměstí velký vánoční koncert klasické hudby, například českého specifika - adventních rorátních zpěvů, který by byl adekvátní k velkorysému prostoru českobudějovického náměstí.

4. Jsem toho názoru, že by měly trhy pokračovat i během Vánoc, ale v omezené míře, spíše jako doplněk jiných aktivit. Za velmi příjemné, a to i z osobní zkušenosti, považuji roky, kdy na náměstí bylo umístěno veřejné kluziště, které zcela přirozeně přivedlo obyvatele města do centra. 

Bouzek Tomáš JUDr. Ing.Zdroj: ArchivTomáš Bouzek
českobudějovický opoziční zastupitel za TOP 09

1. Rozmístění stánků na náměstí může být i jiné než doposud, v návaznosti na vítězný návrh. Ten by měl respektovat praktičnost rozložení sortimentu a být i esteticky vyvážený, s přihlédnutím k umístění a orientaci památek na náměstí, včetně Samsonovy kašny i bludného kamene.

2. Adventní trhy by měly být jednoznačně tradiční. To neplatí jen o stáncích s punčem, svařákem a s nejrůznějšími pochutinami, ale především o produktech tradičních řemesel.

3. Nedílnou součástí trhů by měla být vystoupení spolků představujících lidové tance, hudbu, zpěvy z různých koutů naší země, ideálně s adventní tematikou. Přivítal bych i pohádky pro děti, hrané i loutkové. Nevzdával bych se ani tradice dětského kolotoče a jesliček.

4. Prodloužení trhů by bylo příjemné. Závisí ovšem na schopnosti pořadatele udržet přes svátky rozmanitost programu i sortimentu, přirozeně bez zvýšených nároků na veřejné zdroje.

David Kovařík, českobudějovická produkční agentura Chilli Production.Zdroj: DeníkDavid Kovařík
českobudějovická produkční agentura Chilli Production

1. - 2. Vypadá to zdánlivě jednoduše, ale odpověď nese širší souvislosti. Pokud bude Budějovický advent v privátních rukách, jde vždycky z velké části o obchod. Měsíc na náměstí, včetně všeho zajištění, stavby, skladování, lidí a kulturního programu, stojí nemalé peníze. A ty je třeba vydělat. Jediný zdroj financí je pronájem stánků stánkařům. Čím větší jsou náklady na provoz, tím dražší je nájem, a tedy i stánkař je takový, který vydělá. Moje zkušenosti jsou takové, že my Češi bychom chtěli na stáncích vidět řemeslníky - tu kováře, jak vyrábí zvonky, tu truhláře, jak vyřezává ozdoby. Jejich zboží ale kupuje tak málo lidí, že se jednoduše neuživí. Fronta u ponožek a langošů říká, že to je s tím naším vkusem trochu jinak, než se tváříme. A abychom se na kováře jen zálibně dívali a usrkávali punč, to v privátním prostředí nelze. Nemluvě o tom, že měsíc je strašně dlouhá doba a ti, kdo mají krásné rukodělné věci, hlavně cestují. Pár dní, prodat a zase o štaci dál.

Tedy řešení je podle mě takové, že buď bude trh v privátních rukách a produkce bude dělat maximum proto, aby na trh dostala co nejlepší, ale komerčně fungující sortiment a odpovědnost za kvalitu tak trochu přenese na kupující, nebo bude adventní trh v rukou instituce - v tomto případě města - a pak může být financován z veřejných peněz a nebýt závislý na prodeji stánkařů.

3. Město České Budějovice dělá a podporuje v rámci vánočního času mnoho akcí. V kostelích, na radničním nádvoří i dalších místech je řada skvělého, nekomerčního i duchovního programu. Tedy kdo hledá takový program, má mnoho možností. Náměstí, a mám to za šest let opět ověřeno, je spíše místem setkávání a zábavy. Tedy podle mého nedává smysl měsíční program stavět pouze výhradně na vánočním programu. Jde opět o citlivý kompromis mezi vánoční tematikou a mainstreamem napříč žánry i věkovými skupinami. Tak, jak jsem program dramaturgicky nastavil v posledních třech letech, mi příjde jako nejvíce vyhovující. Vánoce prostě a jednoduše má každý nastavené úplně jinak a nikdy se nezavděčíte všem. Nemůžu si závěrem odpustit myšlenku. My jsme s těmi Vánocemi strašní pokrytci. Já osobně si myslím, že je to celé hra. Hra na to, že najednou pár dní v roce budeme lepšími lidmi a trochu zvolníme a užijeme si pohodu. V kulturním prostředí se pohybuji 15 let a narovinu. Na letních rockových festivalech se k sobě lidé chovají lépe než na Vánoce v adventním trhu.

4.  Já vnímám snahu odboru cestovního ruchu města o prodloužení trhu několik let. Mají od hoteliérů info, že jejich hosté nemají mezi svátky kam vyrazit, tedy nabízí se prosté prodloužení, které by finančně nemuselo být tak náročné. Bohužel, tady je skutečně nutná participace veřejných peněz. Stánkaři už nic neprodají a nemají zájem mezi svátky dál prodávat a na punčích a gastru se to utáhnout nedá. A kapitola sama pro sebe je pak Silvestr, do kterého se prostě nikomu nechce. Bezpečnostní a další rizika jsou příliš velká. Takže představa je to pěkná, ale realita provedení velmi náročná.