V Nových Hradech fungují na náměstí od prvního července nové parkovací automaty. Důvodem k jejich zavedení byla často obsazená parkovací místa lidmi, kteří zde i garážovali. Jak uvedl novohradský starosta Vladimír Hokr, velkou část náměstí blokovali občané. Jak již dříve vysvětlil, důvodem parkování na náměstí v Nových Hradech není zisk financí pro městskou kasu, ale zajištění dostatečného počtu parkovacích míst. „Naší snahou bylo zajistit krátkodobé parkování pro místní i turisty s tím, že na dlouhodobé stání je vyčleněno parkoviště u autobusového nádraží,“ zdůvodnil novinku.

V minulosti kontrolovaly parkoviště na novohradském náměstí technické služby, obsluha vybírala parkovné pouze v části roku. Problém nastal, když chtěl někdo z místních na chvilku zaparkovat, když šel nakoupit, na úřad či poštu… Starosta Vladimír Hokr vysvětlil, že chtěl zamezit dlouhodobému stání na náměstí, tedy „garážování“, a proto jsou zde od 1. července funkční automaty.

Koupání na Rozkoši.
Koupání v přírodě je zatím bezpečné. Sinice se neobjevily

„Zatím vidíme na náměstí zlepšení stavu, protože zejména turisté z penzionů si již nedovolí auta dlouhodobě parkovat na náměstí a využívají parkovací plochy mimo náměstí u hotelu Máj či odstavné parkoviště u autobusového nádraží,“ vypozoroval starosta, který vnímá novinku pozitivně. „Místní lidé si zvykají, většina však vítá, že se místa na náměstí uvolňují rychleji a při cestě za nákupem či na úřady snadněji najdou místo,“ popsal. Jediné zdržení je podle něho vyzvednutí parkovacího lístku na třicet minut zdarma. Další hodina je zpoplatněna deseti korunami, další je pak za třicet korun. Takže 3, 5 hodiny na náměstí vyjde na 70 korun.

Dlouhodobé stání se tedy vyplatí řidičům u autobusového nádraží. Tam i u Terčina údolí zaplatí 50 korun za 24 hodin pro osobní automobily a za motocykl 25 korun na celý den. Za autobus zaplatí řidiči sto korun za celodenní stání. „Návštěvníci s platbou nemají problém, nyní je parkoviště z důvodu enormního zájmu turistů pořád plné a obsazeny jsou i plochy mimo parkoviště,“ komentoval starosta. Kapacitu parkoviště u autobusového nádraží vypočetl minimálně na 60 míst.

Svatý kopeček v Mikulově.
Jižní Morava láká turisty. Atraktivnější jsou podle průzkumu už jen jižní Čechy

U Terčina údolí jsou dvě parkoviště, kde zaparkuje 40 řidičů osobních aut a čtyři až pět autobusů. Počet parkovacích míst v Nových Hradech je podle starosty Vladimíra Hokra celkem dostatečný. „S ohledem na ohromný zájem o Terčino údolí připravujeme rozšíření parkoviště,“ plánuje.