Televizními hvězdami se stane pětice členů skautského oddílu Kometa z Horní Stropnice. David Koiš, Jiří Panský,  Kristýna Novotná, Pavel Bureš a Štěpán Novák budou účinkovat v úterním komponovaném večeru, který Česká televize věnuje stému výročí skautingu v Čechách.

Výprava, kterou skauti kvůli natáčení podnikli do Prahy i samotná práce na zajímavém pořadu, stála podle všech účastníků za to.

„Možnost zúčastnit se natáčení jsme objevili na Křižovatce, na skautském webu.“ vysvětluje David Koiš přezdívaný Gumídek, jak začala cesta stropnických dětí na televizní obrazovky. „Na schůzkách jsme pak přemýšleli a rozhodli se, že to zkusíme. Napřed jsme byli náhradníci, pak ale přišel mail s datem, kdy máme přijet do Prahy,“ líčí Gumídek.

Čtyřdenní výlet do hlavního města nebyl pro většinu  z nich problém kvůli tomu, že by se museli omlouvat ze školy. Na Českobudějovicku byly v době natáčení jarní prázdniny, a tak si kromě práce s televizním štábem školáci naplánovali i návštěvu Pražského hradu či Vyšehradu. Vrcholem  dění byla ovšem příprava televizního pořadu.

Úkolem skautského oddílu bylo natočit s vybranou osobností českého skautingu, jímž byl v případě stropnických skautů spisovatel, skaut, přírodovědec, kněz, učitel a cestovatel Marek Orko Vácha,  medailonek. David Koiš ani jeho kamarádi nenechali nic náhodě a na práci se štábem se pečlivě připravili. „Zkoušeli jsme klást hostovi otázky, jeden z nás vždycky seděl na židli a ostatní se ptali, jak se třeba dostal ke skautingu, jakou má přezdívku, proč ji dostal. Ten zpovídaný pak odpovídal buď podle pravdy, nebo si i vymýšlel. Pak naostro jsme se takhle ptali Orka, ale také jsme museli odpovídat, na spoustu věcí se nás ptal režisér,“ líčí děti.

„Sice jsme to měli natrénované, ale stejně jsme měli trochu trému,“ přiznává Jiří Panský přezdívaný Klíště. „Děcka jsou ale natrénované od Deníku, co to je mluvit s novinářem, už vědí,“ usmívá se skautský vedoucí Petr Aksamit. „Televize ale byla přece jenom něco jiného. Ze začátku byl na dětech znát ostych před kamerou.  Já osobně jsme měl hlavně strach, aby to všechno klaplo,“ dodává vedoucí, kterému všichni říkají Hvězdář.

Tréma je ale to poslední, na co si skauti vzpomenou, když o natáčení mluví.  Přivezli si především spoustu zážitků. O spoustu z nich se postaral sám  Marek Orko Vácha, když se snažil svou současnost přiblížit nejen televizním divákům, ale i spoluúčinkujícím skautům.  
„Provedl nás po Třetí lékařské fakultě, kde působí, ukázal nám třeba, jak se studenti učí aplikovat léky na figurínách,“ vzpomíná David Koiš.  Nejvíc ale děti zaujalo vyprávění Orkových zážitků z Antarktidy, které ještě umocnila společná návštěva pražské zoo.  

„Ukazoval nám fotky z Antarktidy, hlavně zvířat a povídal nám o nich. Nejlepší bylo vyprávění o tučňácích, víme ale také, jak poznat podle oušek tuleně od lachtana, ale i jak jsou nebezpečné trhliny v ledovcích,“  vybírají společně ze spousty nových vědomostí. Na dotaz, jestli by se sami chtěli po takovém vyprávění podívat do Antarktidy, stropničtí skauti horlivě přikyvují. Jejich cestovatelské aktivity se ale zatím drží při zemi a v nejbližší době plánují především krátkodobé výlety anebo tradiční letní tábor.

V plánech ale  už několik týdnů hraje prim úterní televizní program. „Doma se  všichni těší, až budeme 24. dubna na svatého Jiří, který je patronem skautů,  v televizi. Spolužákům jsme to ale neříkali, pro ty by to mělo být malé překvapení. Rozhodně se budeme všichni od šesti hodin večer dívat na ČT 2.“ shodují se všichni.