Ještě do konce letošního roku vypíše Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) výběrové řízení na firmu, která by provedla generální opravu budovy českobudějovického vlakového nádraží. Minulý týden vyřkla definitivní potvrzení pro investici centrální komise ministerstva dopravy.

Podle Marka Illiaše z tiskového oddělení SŽDC má samotná rekonstrukce začít do poloviny příštího roku.

Cestující veřejnost stav nádraží kritizovala už roky. Podle Aleše Trdly z Českých Budějovic, který pravidelně po železnici cestuje, měla být oprava už dávno provedena. „Je to jeden ze vstupů do města. I pro cizince. Tohle je absolutně nevyhovující pro dvacáté první století,“ zdůrazňuje Aleš Trdla a srovnává neutěšený stav vlakového nádraží a moderní budovou autobusového nádraží naproti. V rámci stavby se bude rekonstruovat celá výpravní budova včetně přízemních prostor pod 1. nástupištěm. V severním křídle bude nově dislokováno místní oddělení Policie ČR.

Skoro symbolických 111 let uplyne letos v prosinci od chvíle, kdy byla uvedena do provozu současná hlavní budova českobudějovického vlakového nádraží. Ve 112. roce existence se pak má objekt dočkat generální rekonstrukce.

A podle Marka Illiaše , tiskového mluvčího Správy železniční dopravní cesty, se změny nebudou týkat pouze střechy, fasády či vnitřních prostor centrální budovy nádraží a přilehlých křídel, ale i okolí. Na jih od železniční dominanty města by měla například vyrůst cyklověž.

Správa železniční dopravní cesty převzala objekt před několika lety od Českých drah. Ty sice provedly v minulosti několik menších oprav, ale na zásadní modernizaci objekt stále čeká. Rekonstrukce se vážně plánovala už pro rok 2018, ale akce se postupně odsouvala. Nyní se počítá s rokem 2020. Doba prací se odhaduje na tři roky. Z původních 200 milionů korun náklady vzrostly na více než 580 milionů korun. Výstavná novorenesanční budova přitom kvůli dlouholeté nečinnosti Českých drah a zkrachovalému developerskému projektu CB Station Development zchátrala tak, že patří ke skutečným ostudám města. Ke změnám po rekonstrukci má patřit nový vstup od Lannovy třídy či lepší zázemí pro cestující.

Dalibor Máslo, zdopravy.cz