Nový a nepřehlédnutelný přírůstek má Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Vůbec poprvé bude chovat losa evropského. Postavila pro něj dokonce speciální výběh v prostoru za restaurací.

Zatím zahrada získala jedno zvíře. Jedná se o samečka z pražského chovu. „Narodil se loni na odloučeném pracovišti v Dolním Dobřejově. Nyní je to ještě mládě, ale v dospělosti bude asi dva metry vysoký a může vážit až 600 kilogramů. Bude tedy určitě největším zvířetem v naší zoo," uvedl zoolog Ivan Kubát.

Na Hluboké kvůli losům vyrostl i nový výběh. Ten maximálně napodobuje přirozené prostředí. Rostou v něm proto stromy, které losi rádi okusují, a protéká potok.

Návštěvníci však podle Kubáta zatím zvíře uvidí jen z dálky. „Ze začátku bude ve stáji a vzadu na dvorku. Teprve až si tu zvykne, pustíme ho do výběhu. On pak okouše listí na stromech a upraví prostor tak, aby mu co nejvíce vyhovoval," doplnil Kubát.

Mladý los dorazil do Zoo Ohrada ve čtvrtek večer. Protože zvíře již nyní váží 180 kilogramů, byla jeho přeprava poměrně náročná. Pražští ošetřovatelé jej museli odchytit, částečně uspat a zavřít do speciální bedny.

Tu pak na jih Čech převezl řidič Petr Slavík. „Když vezu živá zvířata, jedu rychlostí maximálně 70 kilometrů za hodinu a pro jistotu dodržuji velký rozestup od ostatních aut. Kdybych prudce brzdil, mohlo by se zvířeti něco stát," popsal. Přeprava losa však pro něj nebyla ničím výjimečným. Vezl už i ledního medvěda, který vážil 350 kilogramů.

Na Hluboké muselo těžkou bednu vykládat několik zaměstnanců. Poté losa opatrně vypustili do  stáje. Ten tudy proběhl a začal prozkoumávat přilehlý dvorek. Již po chvilce se v novém bydlišti uklidnil.

Spokojená byla i jeho pražská ošetřovatelka Lenka Kardová. „Výběh se mi moc líbí, je pěkný, přírodní. Navíc jsem ráda, že si naše jediné loňské mládě vzala právě Hluboká. To není daleko a tak se na něj občas můžeme přijet podívat," komentovala.

Los dostal již v Praze jméno Brutus. Podle Kardové nejraději okusuje listnaté stromy jako jívu nebo dub. Pochoutkou pro něj jsou i jedlové pupeny.

Přesto se pracovníci Zoo Ohrada museli na losa předem pečlivě připravovat. Jeho chov je totiž poměrně obtížný. „Ne všude se to dobře daří. Los je hodně náročný na potravu, potřebuje například kvalitní seno, nejlépe vojtěškové, takže musíme ještě sehnat dodavatele," vysvětlil Ivan Kubát.

Brutus bude zatím ve výběhu sám, v budoucnu by se měl dočkat partnerky. „Samičky se bohužel hůře shánějí, ale už máme zamluvené ty, které se letos narodí. Příští rok bychom tedy mohli nějakou získat. Časem bychom rádi stádo rozšířili alespoň na tři zvířata," dodal Kubát.