S delšími čekacími lhůtami na operace i některá vyšetření musí přes léto počítat lidé v Českých Budějovicích. Krajská nemocnice v době prázdnin mírně omezí provoz. Kvůli dovoleným odloží hlavně neakutní zákroky.

„Na některých odděleních budeme snižovat počet výkonů a hospitalizací tak, aby si zaměstnanci mohli postupně vybrat řádnou dovolenou. V praxi to kupříkladu znamená, že ubude dlouhodobě plánovaných operací,“ vysvětlil mluvčí Jan Dušek. Zdůraznil ale, že nemocnice prázdninový režim nijak plošně neupravuje. Vždy záleží na velikosti oddělení i typu péče, kterou poskytuje.

Omezený provoz chystá například urologie. „V době dovolených máme méně personálu, takže plánovaných zákroků je pochopitelně také méně. Neakutní případy odkládáme,“ popsal primář Miloš Fiala. Pokud tedy nyní pacient přijde s lehkými obtížemi, které není nutné ihned léčit, je pravděpodobné, že bude čekat několik týdnů.

Prázdniny se projeví také na dětském oddělení. I zde ubude operací kvůli dovolené zaměstnanců. Vliv na to podle primáře Vladislava Smrčky ale mají i další okolnosti. „Většina rodičů není nadšená tím, že bychom jejich dítě operovali v létě. Neakutní zákroky tedy často odkládáme na jejich přání. Nechceme, aby děti stonaly o prázdninách,“ uvedl.

V letním období se navíc částečně proměňuje samotná práce lékařů na dětském oddělení. Výrazně totiž přibývá úrazů. „Jsou to taková ta typicky letní zranění, například různé zlomeniny po pádech z kola,“ přiblížil Smrčka.

Stále běžnější jsou tragické následky vodních radovánek. V minulém roce zaznamenali v budějovické nemocnici řadu případů topení a setkali se s tím, že i větší děti neumí plavat. Za evergreen lékaři považují skoky do neznámé vody či hry na nevhodných místech.

Co se týče právě akutní péče, bude podle Duška nemocnice fungovat stejně jako po zbytek roku. „Provoz všech oddělení bude v tomto ohledu zabezpečen,“ připomněl. Pacienti se podle něj rozhodně nemusí bát toho, že by je neměl kdo ošetřit.

Zřejmě jedinou součástí nemocnice, kde se o prázdninách pracuje více než jindy, je oddělení úrazové chirurgie. „Zatímco většina ostatních výkon snižuje, my ho zvyšujeme na 150 procent,“ řekl primář Pavel Kopačka. Důvodem je to, že většina soukromých lékařů zavírá kvůli dovolené své ambulance a nemocnice tak zůstává jediným místem, kde se lidé mohou nechat ošetřit.

Nejvíce tu doktory zaměstnávají dopravní nehody automobilů i motocyklů. Častá jsou také zranění po pádech z výšky, nešťastné následky sportovních aktivit a prací na zahradě či chatě.

„Hodně se projevuje to, že mnozí v létě více sportují, a také celkově přibývá lidí na území jižních Čech. Jezdí sem totiž hodně turistů,“ komentoval Kopačka. Zaměstnanci oddělení proto nemohou čerpat dovolenou vždy tak, jak by chtěli, a již nyní se připravují na perné období. „Bude to náročné, ale vždycky jsme se s tím nějak poprali a zvládneme to i letos,“ uzavřel.