Novou tvář dostalo v minulých měsících Palackého náměstí v Českých Budějovicích. Jenže kácení některých stromů provází spor. Podle České inspekce životního prostředí se pila pustila do stromů předčasně, aniž by stavební firma H–Servis, s. r. o., dodržela potřebné úřední procedury. Společnost se ale proti pokutě odvolala.

Zmíněných osm stromů bylo podle platného projektu určeno ke kácení. Jenže… „Jde o spor, zda těchto osm stromů mohlo být pokáceno kvůli tomu, že ohrožovaly zdraví a majetek, nebo zda měl nejdříve proběhnout řádný proces schválení povolení kácení,“ uvedl ke kauze Karel Vojta, člen představenstva firmy Europrojekt CB, která měla na starosti zahradnické práce i jejich projekt.

„Zápis do stavebního deníku, na základě kterého bylo provedeno kácení těchto stromů, jsem provedl za firmu Europrojekt já osobně,“ dodal Vojta.
Česká inspekce životního prostředí ale neměla pro postup stavebníků pochopení a vystavila rozhodnutí o pokutě. Případ však kvůli odvolání není ukončen a stále se řeší.

Rekonstrukce Palackého náměstí vůbec vzbudila rozporuplné reakce obyvatel z okolí. Současná podoba parku budí rozpaky třeba u Aleše Trdly, který bydlí v Pražské třídě. Trdla kritizuje, že se zde „sešly“ vedle dříve zasazených lip nové listnaté stromy a keře i jehličnaté stromy. „Je to radniční paskvil,“ konstatoval na adresu současné podoby parku Trdla.

Podle dalších názorů byl přehnaný i prořez korun lip. Z některých zbylo doslova torzo.

„Prořezávky byly provedeny dle projektové dokumentace, a jelikož velké množství stromů bylo v korunách hodně proschlých a vykazovaly hniloby, byl proveden hlubší zmlazovací řez,“ hájí prořezávky Karel Vojta.

Podle Vojty byl postup specialistů v pořádku. „Že to tak bylo správně, se projevuje až v současné době - stromy obrůstají novými mladými letorosty,“ popisuje svůj pohled na věc zástupce Europrojektu.

Rekonstrukce však má ze zahradnického hlediska i další problém. V centrální části jižní poloviny náměstí se nově objevilo několik desítek keřů třezalky kalíškaté. „Byly vysázeny v kruhovém záhonu v souladu s projektem. Třezalka je nenáročný keřík,“ zmínila k nové výsadbě tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Pár týdnů po ukončení rekonstrukce už ale po třezalkách nebylo památky. Částečně padly za oběť vandalům a částečně se možná staly i obětí krádeže. „Je to poměrně levný keřík, ale i takový, jak je vidět, stojí za odcizení,“ uvedla Welzlová.

Budou dosazovat

Třezalka bude podle tiskové mluvčí magistrátu dosazena v podzimních měsících na náklady provádějící firmy Europrojekt. Podle místních ale bylo na pováženou, že do exponovaného místa vůbec projekt takové řešení navrhl.

V současné době navázala na rekonstrukci Palackého náměstí obnova Skuherského ulice na jižní straně náměstí a opravovat by se měla v blízké budoucnosti i ulice J. Plachty na východní straně.