Ke dni 10. března 1265 je totiž datována první listina, která o městě hovoří. Přípravu oslav ale občas provázejí i rozpaky. Například harmonogram oslav, které mají začít za měsíc a půl, se teprve připravuje.

Nové vedení města také dalo najevo, že si představuje spíše skromnější ráz oslav. „Minulé vedení mělo představu, že uvolní kolem 15 milionů korun," říká primátor Jiří Svoboda a dodává, že výběrové řízení na pořadatele oslav ale ani nebylo vypsáno. Zároveň naznačuje, že částka, kterou chce město vydat, bude nižší.

„Oslavy nebudou tak nákladné a bombastické," upozorňuje Jiří Svoboda. Nakonec by mohlo jít zhruba 
o třetinu uvedené částky. Určitě chce ale radnice do oslav zapojit i další významné podniky a instituce, které letos také budou slavit významné výročí. Podle Jiřího Svobody by to měly být například Budějovický Budvar, který letos slaví 120 let, KOH-I-NOOR Hardtmuth, který si připomíná 225 let od založení nebo Český rozhlas České Budějovice, který vysílá 70 let.

Budějovičtí o chystaných oslavách většinou nemají ani potuchy. „Vůbec jsem si zatím nevšiml, že moje rodné město má něco podobného slavit," krčí rameny vysokoškolák Lukáš Nový. „Jsem docela zvědavý jakou formu město zvolí," dodává.

Podrobné informace o konkrétním rámci oslav chce radnice zveřejnit v únoru. Primátor Jiří Svoboda k tomu dodává, že nové vedení města „zdědilo" nějakou fázi připravenosti. „Ta, nutno přiznat, nebyla zvlášť vysoká," říká Jiří Svoboda.

Logo k výročí města.

Výročí založení Budějovic připomenou výstavy

Na výstavy, kulturní nebo společenské akce má pamatovat harmonogram letošních oslav 750 let od založení Českých Budějovic. První akcí oslav byla výstava, která nyní končí v radniční výstavní síni. Expozice s názvem 750 let českobudějovické architektury aneb Jak šel čas ukazuje vývoj města od gotiky až po funkcionalismus. Oficiálně budou oslavy zahájeny 10. března. K tomuto dni se váže listina z roku 1265, první známý dokument, který o městě hovoří.

Začátkem března také vydá Česká národní banka k výročí založení Českých Budějovic stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 korun. Město, které také zvažovalo vydání pamětní medaile, nakonec od tohoto záměru upustilo.

Už v únoru by se potom měly podle primátora Jiřího Svobody objevit první billboardy upozorňující na významné výročí města a bude zahájena výstava pamětihodností zapůjčených z Pražského hradu. „Konkrétně by mělo jít o kopie korunovačních klenotů a pohřební královské insignie krále Přemysla Otakara II., které byly v polovině 
17. století uloženy v místním kostele sv. Mikuláše," říká primátor Jiří Svoboda.

Kvůli přípravě oslav také primátor Jiří Svoboda jmenoval realizační tým, který vede zastupitelka Vladimíra Hrušková. Tým má v únoru představit celý koncept akcí, které by měly významné výročí města připomenout.

Podle jednoho z členů přípravného týmu, zastupitele Viktora Lavičky, není úkol jednoduchý zejména proto, že je třeba vše v poměrně krátkém čase připravit, aniž by bylo na čem stavět. „Minulé vedení města bylo k přípravám netečné, dá se říct, že kromě loga oslav není nic, co bychom mohli převzít," konstatuje.

Podle vedoucí přípravného týmu Vladimíry Hruškové to přináší řadu komplikací. „Opravdu nás tlačí čas. To je problém zejména ve snaze najít cestu financování akce. Například město už nestihne vypsat a vysoutěžit veřejnou zakázku. Hledáme proto jiné možnosti, jejich návrhy projedná na nejbližším zasedání rada města," vysvětluje Vladimíra Hrušková s tím, že jednou z možností jsou podlimitní zakázky.

Výraznou úsporu by mohl přinést i záměr spojit některé součásti oslav s akcemi, které jako připomínku vlastních výročí pořádají některé podniky a instituce. „Jednáme 
o možnostech spolupráce," potvrzuje zastupitelka.

Navzdory komplikacím se podle ní mají obyvatelé i návštěvníci Budějovic na co těšit. „Velká akce se určitě uskuteční 10. března na náměstí, mělo by to být důstojné zahájení oslav," naznačuje Vladimíra Hrušková.

To by uvítal i vysokoškolský student Lukáš Nový. „Podle mě tady ve městě chybí nějaká čistě městská oslava nebo festival, podobná těm, co se konají třeba v Českém Krumlově a tak. Něco, co by poukázalo na samotnou historii města," přeje si.

Podle Viktora Lavičky by se město mělo držet koncepce, která si klade za cíl provázat oslavy po více liniích spjatých s městem. „Nejde jen o historii a kulturu, ale třeba i o volnočasové aktivity nebo sport. Z oslav by mělo být patrno, že svou historii má nejen samotné město, ale také například sportovní kluby nebo místní podniky," je Viktor Lavička přesvědčen.

Také on zdůrazňuje, že lze výročí příjemným způsobem připomínat za daleko nižší náklady než za patnáct milionů, se kterými kalkulovalo minulé vedení radnice. „Město má jistě jiné priority, do kterých je třeba investovat," míní.