Schodiště do sboru Církve československé husitské se ve čtvrtek večer zcela zaplnilo zpěváky. Na širokém chodníku se rozložili hudebníci a ve velkém půlkruhu pak seděli a stáli diváci, aby si vyslechli originální hudební počin - Ódu na město.

K provedení se spojilo 170 zpěvaček a zpěváků, hudebnic a hudebníků z uměleckých škol, konzervatoře nebo sborů a souborů působících v Českých Budějovicích. Podle autorů a účinkujících se jedná o jejich vklad do projektu Evropské hlavní město kultury 2028. Doprovodný program byl připraven na celé odpoledne.

close Originální hudební projekt zaplnil prostor před Husovým sborem na Palackého náměstí v Českých Budějovicích. Početní diváci sledovali skladbu provedenou v rámci akcí Evropské hlavní město kultury 2028. info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in Originální hudební projekt zaplnil prostor před Husovým sborem na Palackého náměstí v Českých Budějovicích. Početní diváci sledovali skladbu provedenou v rámci akcí Evropské hlavní město kultury 2028.

V samotné skladbě zaznělo několik různých motivů, například slavná Beethovenova Óda na radost nebo lidová píseň K Budějicům cesta. K finální podobě se propracovali autoři postupně. Autorem textu je Štěpán Hebík, muzikant známý jako 7krát3 a držitel ceny Anděl. Hudební stránka skladby je dílem Mikoláše Troupa z Jihočeského divadla a velký soubor vedl Patrik Červák ml., který diriguje mimo jiné i Jihočeskou filharmonii. Ten ke vzniku skladby uvedl: „Chvíli trvalo, než jsme našli formát, který by nebyl obyčejným hudebním kompilátem a který by v sobě skrýval i určitý umělecký přesah. Díky zapojení Mikoláše Troupa a Štěpána Hebíka jsme ale dostali zcela svébytnou a originální skladbu.“

Velký potlesk potvrdil, že Óda na město se skutečně povedla.