Frontě zrovna neprospívá pomalý výtah jen pro čtyři osoby, který vozí příchozí i odchozí. „Tak aspoň máme autentický zážitek jako za starých časů,“ myslí si pán uvnitř. V prostoru kavárny lidé odpočívají, povídají si nebo si prohlíží dvě výstavy, které přichystal fotograf Milan Binder. Sehnal pro ně historické fotky vzniku budovy i někdejší podoby kavárny. Po tři dny bude lidem k dispozici pro jejich dotazy. „Dneska je to o emocích,“ myslí si. „Tady totiž nebyla obyčejná kavárna, byla dražší, chodilo se sem na slavnostnější události, jako za vysvědčení, na první schůzky. A lidi vzpomínají,“ vysvětluje. „Já jsem tu měla svatbu před osmačtyřiceti lety,“ přitakává starší paní.

Většina lidí se kochá na ochozu. „Je tu nejhezčí výhled na celé město, nemusíte se nahýbat jako z Černé věže,“ uvažuje Milan Binder, který zastává názor, že prostor se má otevřít všem. Do Perly přivedla dceru Radku, která prostor nezažila, Ludmila Rajnochová, aby se i ona podívala na město shora.

„My chodili také dolů do kina, bylo moderní,“ vypráví Jaroslav Brabec, který přišel s kamarádem Jaroslavem Pánkem. Poznámku uslyší na ochozu Jan Král. „Bylo tu první čtyřkanálové stereo,“ přibližuje bývalý promítač.

Kromě lidí „z venku“ bývalou kavárnu navštívili i obyvatelé domu. Například Marie Gennerová, která v Perle bydlí už osm let. V minulosti v domě bydlela její švagrová, a tak tam Marie Gennerová strávila dost času i dříve. „Ztratila jsem tu mládí,“ směje se. Proto si vzpomíná, že v době kavárny v domě „bordel“ nebyl. „Každý je tu pro znovuotevření kavárny, ptala jsem se sousedů,“ líčí Marie Gennertová, podle níž obavy z možného hluku nejsou reálné. „Zbytečně to tu leží ladem,“ dodává její sousedka Marie Drhová, též z prostoru nadšená.

Rozhlíží se tu i první náměstek primátora Juraj Thoma. Že přišlo tolik lidí hned od tří a dokonce stojí na Perlu frontu, podle něj znamená jediné. „Mají zájem o otevření veřejnosti. Není to jen z nostalgie. Perla je jeden ze symbolů města,“ říká.

Podívat se můžete i ve čtvrtek 7. listopadu od 15 do 19 hodin.