O tom, že koupaliště lidem chybělo, svědčí vysoká návštěvnost. Lidi dychtící po osvěžení a atrakcích počítá personál u pokladny od červnové premiéry takřka denně po stovkách. Jaké to na týnské plovárně je, jsme o minulém tropickém víkendu vyzkoušeli na vlastní kůži i my.

Pokud jste z větší dálky a nemůžete se dočkat, až skočíte do chladivé vody, měli byste si k ručníku a plavkám přibalit i trochu trpělivosti. Potřeba je při parkování. V horkých dnech musíte chvíli kroužit, než najdete volné místo. Ke cti řidičů ale dlužno podotknout, že jsme nepotkali jediné auto, jež by ignorovalo nové úpravy v dopravě, které musela radnice v zájmu vzniku parkovacích míst zavést.

Samotná plovárna září novotou a navzdory tomu, že bylo v areálu v době naší návštěvy hodně plno, také čistotou. Nešvar jiných koupališť v podobě povalujících se lahví a kelímků od nápojů, nedopalků cigaret a jiných odpadků v Týně neznají. V systému odpadkových košů funguje i separace. Štítit se nemusíte ani v převlékacích kabinkách, na záchodech a ve sprchách. Návštěvníci i úklidové služby zaslouží v tomto ohledu jedničku s hvězdičkou.

Maximum jistě dělá i údržba travnatých ploch. Na těch je ale znát, že ještě nedávno byly staveništěm a pažit zatím na některých místech nestačil dost zhoustnout. Citlivější jedinci proto cestou po trávníku vypadají, jako by trénovali chůzi po střepech. A zvládat ji může být potřeba.

Zamíříte-li totiž na vltavotýnskou plovárnu za slunných a teplých dní a netoužíte rozložit si ležení jen pár centimetrů od deky někoho jiného, zřejmě si u vstupního turniketu povzdychnete. Zájem návštěvníků a rozloha trávníků v blízkosti bazénů jsou ve viditelném nepoměru. Kdo se utáboří ve vzdálenějším koutě koupaliště, získá sice víc prostoru a soukromí, musí ale počítat s tím, že se k němu každou chvíli zakutálí od skupinek hrajících si dětí míč. Na vybudování hřišť a atrakcí na suchu si zájemci musí počkat minimálně do příští sezony.

Zatím marně byste hledali také uzamykatelné skříňky na osobní věci. V budoucnu jimi provozovatel hodlá areál dovybavit, nyní ale návštěvníkům nezbývá, než věřit ve slušnost všech ostatních, střežit si své věci vlastními silami, nebo je svěřit personálu na pokladně.

Zato v křišťálově čisté vodě je příležitostí pro dovádění habaděj. Než prošmejdíte relaxační a herní část bazénu, než vyzkoušíte perličkové lavice, masážní trysky, houpací bazén, chrliče vody, šplhací síť, skluzavky a tobogán, než se vaše děti vydovádí v brouzdališti pro nejmenší, budete mít i v největším parnu promodralé rty. Na atrakcích v Týně rozhodně nešetřili. Možná na úkor plavců, kteří ve špičce bez narážení do druhých udělají ve vyhrazených dráhách s bídou tři tempa.

Pochvalu za zvládání velkého náporu návštěvníků zaslouží bez diskusí personál. Na několika místech na břehu bazénu narazíte na stanoviště plavčíků. Všichni bedlivě sledují, co se ve vodě děje a případné rizikové situace včas eliminují s pomocí píšťalek a následných pokynů. S úsměvem, ochotnou a svižnou obsluhou se potkáte v případě, že dostanete hlad nebo žízeň. Jste-li ale nekuřák, u přilehlých stolů se slunečníky si svačinu moc nevychutnáte. Tady si totiž narozdíl od zbytku areálu lidé smí zapálit.

V součtu všech kladů a záporů vychází nová vltavotýnská plovárna z našeho testu jako místo, kam se určitě vyplatí vyrazit. Myslí si to i ti, kdo už tak učinili. „Je to fajn, oproti budějovické plovárně je tady pořád míň lidí a větší pohoda. Ve vodě jsme si užily hlavně lehátka s bublinkami," pochvalovaly si Aneta Pátková a Nikola Velíšková z Budějovic, které trávily volno na nedaleké chalupě.

Plusy a minusyKlady: Sama existence nového koupaliště, čistota v celém areálu, vstřícný personál, široká škála vodních atrakcí.
Zápory: Ve špičce nesnadné parkování, mnoho lidí na malém prostoru jak na plážích, tak v bazénech, zatím chybějící skříňky na osobní věci a sportoviště.