Pět oválných stanů s vysokou špičatou střechou a soustava trubek připomínají ropnou rafinérii. Nenajdete je ale v pouštní zemi u Perského zálivu. Novou bioplynovou stanici včera slavnostně představili v Žabovřeskách. Pro zemědělce ale dnes představuje podobný efekt jako ropný vrt pro arabské šejky.
„Za měsíc prodáme elektrickou energii za necelé tři miliony korun,“ uvedl na adresu stanice předseda představenstva Zemědělské společnosti Dubné, a. s., Jiří Návara. Každý den získají zemědělci 72 000 korun za elektřinu, kterou prodávají firmě E.ON. Navíc svou energií zásobují všechny provozy a chtějí pro sebe vyrábět i všechnu potřebnou tepelnou energii.

Pět obřích jímek spolkne za rok zhruba 18 000 tun materiálu. Putuje do nich hovězí kejda, hnůj nebo kukuřičná siláž. Postupně vše prochází dvoustupňovou fermentací a pod střechou se potom jímá vzniklý plyn. „Udržuje se tam stálá teplota 40°C, protože při ní se uvolňuje nejvíce bakterií, které se podílejí na vývoji plynu,“ popsal hlavní biologický proces ve „stanech“ Ladislav Dobrovolný z firmy MT Energie ČR, s. r. o., která dodala technologii. Plyn potom pohání dvanáctiválcový motor.

„Připravovali jsme projekt dva roky,“ řekl ke stavbě, která vyrostla za šest měsíců, Jiří Návara. „Životnost je třicet let, návratnost je šest let,“ dodal Návara. Celkové náklady byly 87 milionů korun, zhruba 22 milionů pokryla dotace z ministerstva zemědělství.
Přibližně stejnou částku jako z prodeje elektrické energie přitom získávají zemědělci z produkce mléka, kde jsou ale mnohem vyšší náklady.