Pletení pomlázek, zdobení vajíček i výroba dekorací. To všechno si mohli zájemci vyzkoušet včera při velikonoční dílně v klášterním sále na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Zájem byl veliký.

Akce se zúčastnila například sedmiletá Magdaléna Vasiljová. „Vyrábím ovečku z vlny, kterou si doma dáme na velikonoční stůl. Dělám to poprvé, ale docela mi to jde, mamka mi pomáhá,“ řekla.

Na Velikonoce se podle svých slov velmi těší. Ještě bude barvit vajíčka a také se pečlivě připraví na koledníky. „Když mě někdo přijde vyšlehat, poliju ho studenou vodou,“ smála se.

Návštěvníkům dílny se věnovala řada zkušených řemeslníků. Byl mezi nimi i Miloslav Tišler z Komařic, který předváděl, jak se plete pomlázka. „Mě to před více než třiceti lety naučil strýc. Ukázal mi, jak se dělá pomlázka s obrubou, což bylo tehdy poměrně zvláštní,“ vzpomněl.

Nyní plete Tišler pomlázky pravidelně každý rok. Potřebuje k tomu vrbové proutky. Ty však musí být kvalitní. „Letos je to horší, protože po silné zimě jsou poškozené mrazem a praskají,“ vysvětlil. Lidem doporučuje, aby proutky vybírali podle barvy, nejvhodnější jsou žluto-oranžové.

Klasická pomlázka se plete z osmi proutků. Podle Tišlera se to může naučit každý. „Chce to jen zájem a trochu zručnosti. Nejdůležitější je, aby člověk udržel pruty pohromadě. Jak se rozutečou, už se to těžko vrací zpátky,“ popsal.

On sám bere pletení pomlázek jako příjemný odpočinek a zpestření volných chvil. Každý rok jich vyrobí alespoň deset. Poté je rozdá známým. „Někteří s nimi také chodí koledovat, takže pomlázky splní svůj úkol,“ dodal s úsměvem.

U svého koníčku hodlá Tišler i nadále zůstat. Zároveň se chce naučit něco nového. „Lákalo by mě zkusit si uplést pomlázku z dvanácti proutků,“ uzavřel.