Postaraly se 
o to zdejší baráčnice a tahounky leckterého dění v obci Marie Živnůstková, Věra Jiranová, Anna Kadlecová, Pavla Janatová a Marie Sedláková. Před časem se rozhodly obnovit tradici, a tak je v pátek večer u domovních dveří či oken do ulice očekávali místní už pošesté. „Jsme parta, která je pro každou legraci a tak jsme si řekly, že tenhle zvyk znovu zavedeme. Dneska nás mnozí už netrpělivě čekají, kdybychom je vynechaly, vyčítali by nám to," smějí se společně.

„Kořeny tradice sahají až do pohanských dob. Po vsích chodily postavy ve škaredých maskách, představovaly démony a čarodějnice spojované se zimním obdobím. Později si tradici upravili křesťané. 
V době zimního slunovratu, který podle Juliánského kalendáře připadal právě na Lucii, chodila družina oblečená do bílého původně škodit, později spíš škádlit. V domácnostech kontrolovaly, zda je uklizeno, jak jsou lidé připraveni na Vánoce, navíc se v tento den nesmělo pracovat. Pokud to lidé nedodrželi, vyvedly u nich Lucie nějakou neplechu," vysvětluje Věra Jiranová.

Podobným kontrolám a případně úpravám se Pištínští nevyhnou ani dnes. Novodobé Lucie si nenechaly ujít žádnou příležitost každého symbolicky oholit, načesat, navonět, omést pavučiny husími peroutky a rozdat sousedům symbolicky pro štěstí jablíčka a oříšky.