Jitka Kramářová, mluvčí společnosti ČEVAK, uvedla, že deratizace se uskutečňuje dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim. "Tentokrát bude pokládka nástrah zahájena v pondělí šestnáctého září a pokračovat bude až do poloviny listopadu. Následně se ještě všechna místa zkontrolují a případně se nástrahy ještě doplní,“ popsala proces.

Ondřej Koupal, vedoucího provozního střediska České Budějovice, dodal, že se odborná firma zaměří nejprve na střed města, Pražské předměstí a část Čtyři Dvory. „Dále přijde na řadu Rožnov, Lidické předměstí, Havlíčkova kolonie, Nové Hodějovice a Suché Vrbné,“ uvedl s tím, že odborná pokládka granulí neohrozí domácí ani hospodářská zvířata, nejčastěji se totiž nástrahy dávají do kanalizačních šachet. „Máme již předem vytipovaná místa, kde se potkani vyskytují. Většinou tam, kde je velká koncentrace odpadků, tedy i zbytků jídel, jako jsou například sídliště, ale i stará zástavba ve městech,“ doplnil Ondřej Koupal.

Potkan, který může přenášet řadu nebezpečných chorob, se velice snadno množí. Samice rodí mláďata prakticky po celý rok. Výskytu těchto hlodavců velmi napomáhají i drtiče odpadu, protože právě hmota, která se z drtiče odpadu dostane do kanalizace, je pro potkany lahůdkou.

Jak velká je populace potkanů se nedá přesně určit. Podle rámcových odhadů však na jednoho obyvatele větších měst připadá čtyři až pět těchto škůdců.