Plné ruce práce mají v těchto dnech mechanici v pneuservisech na Budějovicku. Kvapem se totiž blíží 1. listopad, od kterého musejí mít řidiči na svých vozidlech povinně zimní pneumatiky. Pokud jste se ještě na výměnu neobjednali, vězte, že to bude čím dál tím větší problém. V některých budějovických servisech určitě nepřijdete na řadu dřív než za dva týdny. A navíc se vám může snadno stát, že dostanete trochu jiná kola než jste si původně objednali.
Potvrzuje to například Vojtěch Čížek, jednatel společnosti Autoservis Čížek v Českém Vrbném. Objednací doba je tam právě dva týdny. „Většinu pneumatik máme nebo jsme schopni sehnat je do dvou až tří dnů. Přesto se může stát, že některé zkrátka nebudou. Pak se samozřejmě musí kombinovat různé značky,“ vysvětlil Čížek.

O něco příznivější situace panuje v menších servisech mimo krajské město. Třeba v Týně nad Vltavou počkáte na přezutí zhruba týden, v Trhových Svinech vás dokonce vezmou bez předchozího objednání. Také tady však můžete narazit na nedostatek kol. „Problémy s dodavateli jsou hned od samého počátku. Bohužel se nejčastěji týkají běžných kol,“ potvrdila jednatelka trhosvinenského pneuservisu JMR Jana Mrázová.

Řidičům, kteří nechali přezout auta už v předstihu, tak odpadá nejedna nepříjemnost. Patří mezi ně i penzista Ivan Mánek ze Suchého Vrbného, který vyrazil do svého oblíbeného servisu už minulý týden. Vysvětluje, že stejně jako každý rok, využil i letos této příležitosti také k prohlídce technického stavu vozidla. „Gumy mám doma v garáži a přehazuju je vždycky tak v listopadu. I přes zimu toho najezdím docela dost,“ popsal Mánek. Jak dále doplnil, i přes zimu využívá auto tak třikrát týdně a to hlavně k nákupům. Podobně hovořil i Jan Schönbauer z Plané. Také on už má návštěvu servisu za sebou. Používá dvě vozidla – soukromé a služební, a obě nechal přezout minulý pátek. Zmiňuje, že se objednal týden dopředu a pak už čekal jen asi půl hodiny.

„Dělám to takhle každý rok, protože je to lepší než se pak někde stresovat. Jezdíme s rodinou na lyže a často vozím syna na fotbalové tréninky, takže auto využívám i přes zimu dost,“ konstatoval Schönbauer.

Naproti tomu se samozřejmě najdou lidé, kteří ještě přezuto nemají. Patří mezi ně například Petr Král z Nepomuku u Jílovic. Popisuje, že má doma sadu letních i zimních pneumatik a mění si je sám. Letos se však na to ještě nedostal. „Koncem měsíce bych to však chtěl určitě stihnout. Gumy mám, takže si je akorát doma přehodím. Dělám to tak každý rok a je to naprosto bez problémů,“ řekl Král. Těm, kteří vyrazí do servisu až na poslední chvíli, hrozí kromě dlouhého čekání i další možné problémy. Jak už zaznělo v úvodu článku, pneuservisy se potýkají s nedostatkem zimních gum a tím pádem musí kombinovat různé značky. Pro zákazníka to může mimo jiné znamenat i neočekávané navýšení ceny. Upozorňuje na to například Zuzana Heroldová, spolumajitelka vltavotýnského pneuservisu Karel Herold.

Tvrdí, že potíže se sháněním vhodného obutí mohou mít hlavně majitelé starších felicií, dodávek a především offroadů. Ti mohli až dosud celoročně jezdit na letních gumách, s tím je teď však konec. „Musíme kombinovat a dodací lhůty jsou hrozné. Obrovským problémem je také náhlá změna cen od dodavatelů, které mohou narůst až o deset procent,“ zdůraznila Heroldová.

Podle současné novely silničního zákona jsou zimní pneumatiky povinnou výbavou. Od 1. listopadu do 31. března je musejí řidiči používat na celém území České republiky, a to v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat. Za porušení této povinnosti hrozí řidičům pokuta až 2000 korun a ztráta jednoho bodu. Horší může být situace v případě nehody.

Pokud ve vyznačeném úseku pojedete bez zimních pneumatik, porušujete tím vyhlášku. Můžete být označeni za viníka nehody a pojišťovna nemusí hradit škodu z vašeho povinného ručení ani z havarijního pojištění. O počáteční toleranci tak policisté neuvažují. „Na místě budeme postupovat v souladu se zákonem,“ oznámila policejní mluvčí Regina Tupá.