„Krásné, děkujeme. Škoda, že je to jen párkrát za rok.“ Podobné zápisy plnily v sobotu návštěvní knihy mnoha budějovických pamětihodností. Uskutečnil se tu totiž další Den památek a lidé tak mohli opět navštívit i místa, která jsou jinak po celý rok nepřístupná. Tradičně velký zájem byl například o návštěvu Biskupské zahrady na Jiráskově nábřeží nebo vodárenské věže v Mánesově ulici.

„Už tady bylo určitě přes sto lidí. Chodí hlavně starší a rodiny s dětma. Jsme tu až do pěti hodin odpoledne, takže jich bude nakonec určitě mnohem víc,“ zmínil krátce po poledni brigádník Tadeáš Matucha, který strážil vchod do Biskupské zahrady.

Mezi zájemce o toto poetické místo patřili i mladí manželé Petr a Martina Kerlesovi z Budějovic. „Zatím jsme byli v Rabštejnské věži, v klášteře a klášterní zahradě na Piarisťáku a U Beránka. Ještě půjdeme do vodárenské věže a Železné panny,“ vypočetla Martina Kerlesová. Zahrada se jim líbila, mrzí je akorát, že je otevřena jen dvakrát ročně. „Jako děti jsme sem normálně chodili se školkou. Je škoda, že už to není normálně přístupné,“ podotkl Petr Kerles.


Značný počet lidí zavítal i do 44 metrů vysoké vodárenské věže v Mánesově ulici. Její prohlídku doplnili organizátoři poutavým výkladem o vývoji vodovodu ve městě. Zájem byl tak velký, že tu lidé museli dokonce stát frontu. Kvůli omezenému prostoru se totiž dovnitř dostaly jen patnáctičlenné skupiny. „Už jsme tam byli. Nejdřív přišla na řadu přednáška o vývoji vodovodu ve městě. Zaujalo mě, že se chlor začal přidávat do vody až někdy ve 30. letech minulého století. Předtím prý často trápila lidi cholera,“ zmínila maminka Pavlína Stuchlá z Budějovic, která čekala před bránou s malou dcerkou. „Manžel je ještě uvnitř, ale mě s takhle malým dítětem nahoru pustit nechtěli. Ještě chceme určitě zajít do zahrady a do Železné panny, snad to všechno stihneme,“ zmínila Stuchlá.

Oblíbeným cílem natěšených turistů byla i věž Železná panna na nábřeží. Podle Věry Pitoňákové, která stála u vstupu, jich sem během prvních pár hodin zavítalo víc než 300. „Chodí všichni, mladí i starší. Nejvíc asi převládají rodiny s dětmi. Ty nám tady nechávají v návštěvní knize kouzelné vzkazy, jen se podívejte,“ vybízela Pitoňáková.

Jedním z návštěvníků byl i Pavel Daňha z Budějovic. „Každý rok nechodím, ale už jsem několikrát byl. Zatím jsem se byl podívat na radničním nádvoří na vstoupení bandu základní umělecké školy a ve vodárenské věži. Chtěl bych se ještě podívat do Biskupské zahrady a na kostel sv. Prokopa,“ plánoval Daňha. Dodal, že nejvíc se mu líbilo na vodárenské věži, protože tam ještě nikdy nebyl. Nevšední památku si mohli odnést návštěvníci třeba z uměleckého ateliéru U Beránka v Krajinské ulici. „Dneska tu fotíme na staré pozadí u staré ušmudlané pece. Všechny fotky rovnou na místě vytiskneme. Teď se tu připravuje žesťový soubor Žestě Dvěstě. Doufáme, že přiláká pozornost, protože bude slyšet až na konec Krajinské ulice. Jinak je to taková typická sobota, kdy se tu lidé sejdou, popovídají a jdou dál,“ řekl za organizátory David Veis.
Mezi novinkami, které letos mohli zájemci spatřit poprvé, byly například prostory křížové chodby dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí. Jsou zde totiž čerstvě zrestaurované části chodby a nové nálezy.

Den památek obohatila i řada hudebních vystoupení. Třeba na radničním dvoře předvedl své umění Veliký ZUŠ BAND a Rozhlasový swingový orchestr Václava Hlaváče.