V období plné stresu, přesčasů a nervozity se proměnily povánoční dny pro úředníky, kteří pracují na oddělení řidičských průkazů českobudějovické radnice. Řada obyvatel krajského města totiž nechala na poslední chvíli povinnou výměnu řidičského průkazu, a úřad tak musí denně obsloužit i čtyři stovky řidičů, tedy více než dříve za celý týden.

„Zbývá vyměnit ještě přes dva tisíce průkazů. Přesto, že jsme na povinnost upozorňovali s mnohaměsíčním předstihem, lidé to zanedbali a teď se najednou začaly dělat fronty,“ popsal aktuální stav šéf oddělení František Leština.

Mezi hříšníky, kteří se v úterýu přepážek sešli, byla i šestatřicetiletá Petra Karešová. Ta přiznala, že na výměnu zapomněla a až mezi svátky si uvědomila, že musí ještě rychle na úřad. Byla tedy smířená s dlouhým čekáním, a o to víc a příjemně ji překvapilo, že na řadu přišla za necelých pět minut.

„Snažíme se, aby nám tady lidé nestáli až na schodech. Jsou neustále otevřené všechny přepážky, přijali jsme brigádnici a u řidičáků pomáhají i pracovníci z jiných oddělení,“ vysvětlil Leština. Úřad tak podle něj díky nasazení všech zaměstnanců nápor zvládá.

Zdůraznil však, že není v moci úředníků uspíšit samotnou výrobu nových průkazů. Na tu mají ze zákona 20 pracovních dnů. Řidiči, kteří přijdou o výměnu žádat až nyní, tak již nedostanou průkaz včas a prvního ledna nesmějí vyjet na silnici.

Úderem silvestrovské půlnoci přestávají platit řidičské průkazy vydané v letech 1994 – 2000. Zda s nimi lidé neusedají za volant, se chystá kontrolovat i policie. „Od začátku roku tomu budeme věnovat zvlášť zvýšenou pozornost,“ uvedla policejní mluvčí Regina Tupá. Dodala, že za jízdu s neplatným dokladem hrozí na místě pokuta až do výše 2000 korun a ve správním řízení od 1500 do 2500 korun.

Právě proto se musí podle Leštiny úředníci vyrovnat také s rozčilenými řidiči, kteří si až nyní uvědomili, že přišli pozdě. „Od včerejška se setkáváme s nadávkami, urážkami a zbytečnou nervozitou. Lidé si nepřipustí, že si to zavinili sami,“ popsal a dodal, že přesto udělá oddělení maximum, aby řidičům vyhovělo.

Samotné úřednice se již smířily s tím, že mezi svátky tráví v práci více času než obvykle. První příchozí přijímají i desítky minut před začátkem otevírací doby pro veřejnost a pevně daný není ani její konec. „Pokud je čekárna plná i po 18. hodině, tak je samozřejmě obsloužíme,“ doplnila Lucie Rudová.

Mezi řidiči, kteří na úřad dorazili až v úterý, byla i dvaačtyřicetiletá Milena. Své zpozdění hájila tím, že autem prakticky nejezdí, a proto průkaz hned nepotřebuje. Zaměstnanci magistrátu se ale shodují na tom, že ani v tomto případě není vhodné nechávat výměnu na poslední chvíli. „Musíme to pak řešit v tom největším presu a je to zbytečné nervování,“ uzavřel Leština.