Pouze 2336 studentů ze zhruba 13 tisíc, kteří ve středu zahájí nový akademický rok na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, získá ubytování na kolejích. Stovky žadatelů proto musí hledat zázemí jinde.

Necelá polovina míst v kolejních pokojích je vyhrazena pro studenty prvních ročníků v poměru velikosti fakult. Nováčci na univerzitě tak mají lůžko téměř jisté. „Máme pro ně celkem 900 míst, žadatelů bylo 1050. První ročníky silně preferujeme, protože město obvykle vůbec neznají, nemají tu žádné kontakty, nevědí, kde hledat privát,“ uvedl ředitel Kolejí a menz Jihočeské univerzity František Vrtiška.

Jeho slova potvrzuje i zkušenost Jiřího Syrovátky, který nastupuje na Pedagogickou fakultu. „Bydlím asi 60 kilometrů od Budějovic a bál jsem se, že nedostanu kolej. Musel bych pak každý den trávit dvě hodiny ve vlaku nebo hledat ubytování ve městě, kde nikoho neznám. Naštěstí to dobře dopadlo,“ popsal.

O zbylá místa bojují studenti vyšších ročníků ze všech fakult dohromady. Letos jich univerzita odmítla na pět stovek. Rozhodující při přidělování lůžek je dojezdová vzdálenost z místa trvalého bydliště do Budějovic.

O tom, zda studenti získají místo na koleji, se rozhoduje na základě takzvaného systému dojezdnosti. Není tedy podstatné, jak daleko od Budějovic žadatel bydlí, ale jak dlouho mu trvá dostat se sem hromadnou dopravou. To vypočítává počítačový program podle jízdních řádů.

Možnost, že by někteří studenti kvůli kolejnímu lůžku měnili své trvalé bydliště či se dopouštěli jiných malých podvodů, je podle prorektora pro studium Zdeňka Brandla téměř vyloučená. „To není jednoduché. Vycházíme z trvalého bydliště v době podání přihlášky, tedy před maturitou. Pozdější změny musí student doložit stejnou změnou bydliště osoby, která na něj pobírá přídavky na dítě a slevy na daních,“ zdůraznil.

Výše kolejného se v Českých Budějovicích pohybuje od 1800 do 2200 korun měsíčně. Podle Vrtišky mají Jihočeši jedny z nejlevnějších kolejí v republice. Cena je stejná již od roku 2005, kdy došlo k velkému zdražení. Tehdy totiž univerzita přestala dostávat dotace na jednotlivá lůžka a peníze se začaly ve formě ubytovacího stipendia vyplácet přímo studentům.
Proto také na kolejích před pěti lety zaznamenali velký pokles počtu žádostí. Mnozí studenti začali dávat přednost privátům. „Ubytování v soukromí už není o moc dražší. A mám tu víc klidu, můžu se vracet, kdy chci a není problém, když u mě chce přespat kamarád,“ vysvětlila studentka Lucie Kahounová.
V letošním roce však opět začalo zájemců o ubytování na kolejích přibývat. „Priváty postupně zdražují, očekává se totiž deregulace nájemného a tak se k nám studenti vrací,“ komentoval Vrtiška. Podle řady studentů navíc k univerzitním letům kolejní život zkrátka patří a má i řadu výhod. „Je tam připojení k internetu, budu mít blízko do knihovny i ke spolužákům,“ vyjmenoval Jiří Syrovátka. U kolejí sídlí také menza, takže studenti mají vyřešenou i otázku stravování. Univerzitní jídelna se navíc o prázdninách dočkala vylepšení. „Je tam nyní více míst na sezení, takže se všichni mohou v klidu najíst, rozšířili jsme také nabídku o další minutková jídla nebo pizzu,“ uvedl Vrtiška s tím, že celá rekonstrukce stála osm milionů korun.

Studenti, kteří zatím se žádostí o kolej neuspěli, nemusí podle ředitele Vrtišky ještě zoufat.

„Hned první měsíc řada nováčků studium vzdá, odejdou ze školy a dostane se tak na další zájemce v pořadí,“ uzavřel.