Žadatelé o dotace na Máji se nyní mohou těšit na prvních padesát miliónů korun.

„Na regeneraci bytového fondu na sídlišti je určeno šedesát šest milionů korun,“ uvedla k dotacím pro Máj náměstkyně primátora Ivana Popelová. „V první výzvě jsme rozdělovali padesát milionů korun,“ dodala Popelová k poslednímu jednání rady města, kde se o financích rozhodovalo. Náměstkyně dodala, že přišlo 34 žádostí.

Rozdělené peníze směřují třeba na zateplení panelových domů, rekonstrukce rozvodů vody nebo na nové výtahy. Ne všichni žadatelé byli uspokojeni, ale dostanou šanci v rámci další výzvy. Tam se budou hlásit i další zájemci o dotace. „Chystáme schůzi bytového družstva. Do patnáctého ledna se mají podávat žádosti do druhé výzvy,“ uvedl za jedno z družstev v ulici Karla Štěcha Milan Syrovátka. „Chceme žádat na výtah. Bude na to hodně málo času. Musíme rychle sehnat případného dodavatele kvůli projektu,“ dodal Syrovátka. Na nový výtah by podle něj družstvo potřebovalo jeden a půl milionu korun, necelou polovinu může dostat z dotace.

Kromě bytového fondu budou další peníze směřovat do vylepšení veřejných prostranství. Obyvatelé Máje to vítají, ale podle převažujícího názoru je hlavní problém v tom, aby nová zeleň vůbec vydržela. Sídliště se totiž potýká s častým vandalstvím a lavičky nebo stromky zde mají poměrně „krátkou životnost“.
Snad jedinou spornou věcí mezi radnicí a obyvateli Máje jsou některé záležitosti, které se týkají dopravy a souvisejících změn na sídlišti. Někteří obyvatelé se třeba obávají rozšíření provozu na ulici Milady Horákové.