„A nejhorší je, že ten nepořádek tu nedělají místní, ale spíš lidé, kteří se sem stahují právě z vedlejšího sídliště," doplňuje žena, která na sídlišti bydlí už několik desítek let.

Za pravdu jí dává i další 
z obyvatel sídliště Bedřich Volf. „Takové smetiště, co tu je, jsem snad nikdy neviděl. Nelíbí se mi, že se o to tady skoro nikdo nestará. Mě by nikdy nenapadlo hodit něco jen tak na zem, když je hned vedle odpadkový koš," mračí se.

Městská policie ale od lidí podobná hlášení často nedostává. „Hlídky strážníků mají své rozdělené trasy a nemohou být stále na jednom konkrétním místě," vysvětluje Václav Sup, mluvčí českobudějovické městské policie. „Je potřeba, aby se nám lidé v případě problémů ihned ozvali, zpětně se podobné výtržnosti těžko řeší. Důležité je prostě zavolat," nabádá obyvatele sídliště Šumava.

Nejen s nepořádkem se ale potýkají místní obyvatelé. Vadí jim například i to, že 
v jedné z ulic úplně zmizely lavičky. „Náměstíčko před naším nákupním centrem by si zasloužilo větší pozornost," říká další z obyvatelek sídliště Hana Řepková.

 „O Máji se teď hodně mluví a hodně se tam i dělá. Ale nemělo by se zapomínat na naše sídliště. Například fontánky na náměstí jsou úplně rezavé. Já tu bydlím tolik let a nepamatuji, že by je někdy natírali," říká místní Alena Matějková.

„Nikdo se o nás nezajímá, nikdo se nás nezeptá, co by na sídlišti bylo dobré udělat. Před lety nám třeba slibovali úpravy náměstíčka před obchodním centrem, ale na větší změny stále čekáme," říká.

Nákupní centrum i jeho okolí by si také zasloužily úpravy.

Právě prostory před nákupním centrem, v němž sídlí třeba i pobočka Jihočeské vědecké knihovny, by si podle místních obyvatel zasloužily opravy.
„Jsou tam sice lavičky, ale 
v létě u nich není žádný stín, takže se na nich stejně moc sedět nedá," říká Alena Matějková.

Její slova potvrzují 
i další obyvatelé sídliště. „Sice tu jsou nějaké stromy, ale na lavičky žádný stín  opravdu celý den nejde," komentuje situaci Hana Řepková. „Navíc mám strach, že nám to nákupní centrum brzy spadne na hlavu, je hrozně zanedbané," doplňuje mladá obyvatelka sídliště.

Město však může vylepšovat pouze prostory v okolí centra. Samotnou budovu nákupního centra v ulici Jana Opletala má ve správě pražská firma Western Company. Tu se ale našemu Deníku nepodařilo zkontaktovat.

Náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta také upozorňuje, že na stín si budou muset místní počkat. „Na náměstíčku jsou už nyní vysázeny stromy. Jen zatím ještě nedorostly do takové výšky, aby vytvářely stín," vysvětluje.

Na sídlišti Šumava je podle místních ještě mnoho co dohánět. Nejvíce lidem vadí nepořádek, se kterým se  setkávají v okolí laviček u dětského hřiště. „Nejhorší je, že dělají nepořádek i na tom dětském hřišti. Tam, kde by si měly hrát děti, se klidně válejí třeba použité dámské hygienické potřeby. Je to prostě hrůza," říká Alena Matějková.

Vedení města ale  v nejbližší době s většími opravami na sídlišti Šumava nepočítá. 
„V současnosti nemá město změny v uvedené lokalitě 
v plánu," vyjádřil se k tématu náměstek primátora Kamil Calta.

„K revitalizaci sídliště Máj jsme přistoupili díky dotacím. O tom, na co bude možné čerpat dotace v příštím období, se zatím vedou diskuze, a proto je předčasné dělat nějaké závěry," vysvětlil.