Zdeněk Sklenář a Jitka Sklenářová připravili s dětmi choreografii na téma s názvem: Na tom našem dvoře všechno krákoře. Dětský folklórní soubor Lišováček tu vedou již dva roky. „My jsme odmala tancovali v Chomutově, pak jsme tancovali v Plzni, a když jsme se přestěhovali sem na jih, tak jsme založili soubor v Lišově. Zapojili jsme i maminky, které nám pomohly s náborem dětí ve škole,“ popsali vznik souboru manželé Sklenářovi.

Děti tancovaly na jihočeské lidové písně. „Posbírali jsme písně o husách a slepicích ze dvora a s manželem jsme sestavili choreografii. Děti mají klasickou pohybovou průpravu každý týden. Technika kroku bývá pro děti těžká. Kroky musíme přizpůsobit malým dětem, jsou vždy popsané v nějaké sbírce. Pro děti je náročné překonat stud a také, aby nožičky sladily s tanečním partnerem,“ líčil manželský pár s tím, že chlapců je méně než děvčat.

„Děti sem dojíždí z blízkého okolí. Snad jednou budeme mít takové jméno, že sem budou jezdit i děti z širokého okolí. Vždy vystupujeme na různých městských oslavách. Rádi bychom vyrazili i mimo region,“ plánují manželé.

S folklórním souborem Lišováček mají za sebou velký úspěch. „Prezentovali jsme s dětským souborem Jihočeský kraj v Jihlavě. Tam jsou vybrány ty nejlepší soubory z republiky. A nám se to podařilo po roce a půl,“ chválili si, zatímco k nim přiběhli dva synové v krojích.

O kroje se stará jedna z maminek dětí Lišováčku. „Kroje máme až letos. Šila nám je paní z Budějovic. Jedna maminka z Lišova nám o ně pečuje. Je to dětský kroj, který je typický pro oblast blat,“ doplnila Jitka Sklenářová.