V Českých Budějovicích musejí řidiči i o nadcházejícím víkendu počítat s opravami Strakonické ulice v úseku u obchodní zóny nebo Plavské ulice u jižní zastávky. Přinášíme i přehled několika vybraných dalších uzavírek. Situaci na opravovaných komunikacích si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Ve Strakonické ulici se aktuálně v úseku dlouhém zhruba 200 metrů mezi mostem přes Vltavu a křižovatkou s Plzeňskou ulicí opravují pravé jízdní pruhy na čtyřpruhové komunikaci, provozu zbývají jen dva. Podle Adama Kolouška z tiskového oddělení Ředitelství silnic a dálnic ČR (investor akce) se o víkendu 7. a 8. května uzavřou i nájezd a sjezd ze Strakonické na levobřežku. Týká se to řidičů na trasách Tábor - Český Krumlov a Třeboň - Písek. Ti budou muset využít ke sjezdu ze Strakonické kruhovou křižovatku Strakonické ulice a Husovy třídy, na tranzitní komunikace se pak dostanou Husovou třídou.

Opravy Strakonické ulice v Českých Budějovicích (na snímku situace 4. 5. 2022) prodloužily kolony aut v mnoha částech jihočeské metropole.
Prodloužené kolony v budějovických ulicích rozbily jízdní řád MHD

Aktuální zúžení Strakonické na dva pruhy by mělo trvat ještě několik týdnů v různých úsecích až po Pražskou třídu. Podle Adama Kolouška práce zatím pokračují podle harmonogramu.

Kolony se prodloužily

Omezení na Strakonické ovlivňuje nepříznivě dopravu v celé jihočeské metropoli, protože jde o jednu z klíčových tranzitních komunikací. Například se s různou mírou zpoždění potýkají některé linky MHD. Podle ředitele dopravního podniku Slavoje Dolejše mohou bohužel řidiči a dispečeři Dopravního podniku města České Budějovice a.s. reagovat na situaci jen ve velmi omezené míře. „Situací pak samozřejmě trpí i cestující MHD, což nás velmi mrzí. Za nemožnost dopravit je včas tam, kam potřebují, se jim proto velmi omlouvám," uvádí k prodloužení dojezdových časů Slavoj Dolejš.

Stavba Jižní tangenty u Českých Budějovic.
Tangenta už staví kruháč u silnice na Krumlov, kraj chystá most u papíren

Dopravní podnik proto prosí cestující, aby sledovali informace na jeho webových stránkách či facebooku. Polohy vozů včetně případných zpoždění zároveň lze před cestou i během ní monitorovat na www.dopravanajihu.cz, a to včetně spojů linkových dopravců zařazených do krajského Integrovaného dopravního systému. Zároveň Dopravní podnik apeluje na ty, kteří mají možnost nechat auto doma, aby toto pro následující dny zvážili a ulevili tak dopravní situaci. „V kolonách sice stojí s osobními automobily i naše vozy, v nejkritičtějších úsecích ale mají řidiči MHD k dispozici preferenční pruhy, díky kterým mohou alespoň na chvíli koloně uniknout,“ připomíná Slavoj Dolejš výhody cestování MHD.

Plavská a Nedbalka

V Českých Budějovicích také trvá uzavírka Plavské ulice u jižní zastávky, kterou společně rekonstruují město a kraj. Akce byla zahájena v minulém roce a stavbaři se do Plavské vrátili po zimní přestávce. Pracuje se také v ulici Oskara Nedbala u základní školy, kde investor nového bytového domu opravuje a upravuje komunikaci. Řidiči by zde měli respektovat zákaz průjezdu pro osobní dopravu, místo je průjezdné pouze pro MHD nebo vozy IZS. Zhotovitel stavby, v rámci realizace projektu, provádí překládku vodovodu, rekonstrukci zastávky MHD, výstavbu středového ostrůvku a závěrečnou opravu asfaltové plochy. Technologický postup je naplánován tak, aby na sebe jednotlivé práce navazovaly a byly tak provedeny pouze při jednom omezení dopravy. Proto tam je od 4. dubna po dobu šesti týdnů úplná uzavírka.

Městská policie zde ale musela od začátku oprav kontrolovat neukázněné řidiče. Jen do 12. dubna registrovala Městská policie České Budějovice v daném místě více než 90 přestupků řidičů osobních vozidel, kteří nerespektovali zákazovou dopravní značku. Strážníci městské policie proto v uvedeném období uložili na místě za nerespektování přechodného zákazového dopravního značení více než 80 pokut. Podle tiskové mluvčí městské policie Věry Školkové se ale situace postupně zlepšila.

Mladé a Suché Vrbné

V Mladém Odbor dopravy a silničního hospodářství magistrátu stanovil úplnou uzavírku pozemní komunikace v ulici Vlastimila Rady, konkrétně mezi ulicemi Františka Halase a Zdeňka Fibicha a v ulici Josefa Dietricha mezi ulicemi Františka Halase a Zdeňka Fibicha pro rekonstrukci NTL plynovodu a přípojek. Práce se budou dělat po etapách, a to od 2. května do 10. července 2022.

Opravy Strakonické ulice v Českých Budějovicích 24. dubna 2022. Akce začala v pátek, skončit má za dva měsíce, pokud počasí dovolí, počátkem června.
Strakonická v Budějovicích zahájila další opravy, pozor na zúžení

Úplně uzavřena zůstane pozemní komunikace v ulici Františka Škroupa. Důvodem je rekonstrukce NTL plynovodu a přípojek. Objízdná trasa není stanovena. Práce zde mají trvat do 27. května 2022. V Suchém Vrbném trvá uzavírka Dobrovodské ulice v lokalitě U Zvonárny kvůli stavbě D3. Takže z Českých Budějovic se na Dobrou Vodu jezdí po Ledenické ulici a místních objízdných trasách.

Palačák a U Malše

Pozor také v Otakarově ulici a na Palackého náměstí, kvůli demolici domu ve Smetanově ulici, kde se plánuje stavba nového vícepodlažního objektu, jsou změněny jednosměrky v lokalitě a například z Otakarovy ulice je umožněn výjezd na Palackého náměstí!

Ukončena už ale byla uzavírka ulice U Malše. Po zimní přestávce se stavebníci vrátili, aby dokončili rekonstrukci ulice U Malše, od 14. března zde byla úplná uzavírka, skončila 27. dubna a ulice U Malše i Tylova jsou opět průjezdné. „Nové tam jsou veškeré inženýrské sítě, tedy kanalizace od Lidické až po konec ulice U Malše a Tylova ve slepé části směrem k bytovým domům, dále vodovod a veřejné osvětlení, komunikace, chodníky, parkovací stání. Tato oblast je zahrnuta do modrých zón, a proto je na vjezdu do ulice U Malše od Lidické zvýšený práh. Místa pro přecházení chodců jsou bezbariérová,“ popsal investici za více než 17 milionu korun bez DPH primátor Jiří Svoboda.