Mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Emanuel Breicha potvrdil, že celníci maso zachytili při běžné kontrolní činnosti. „Příslušníci hlídky zjistili, že řidič přepravuje bezmála čtvrt tuny masa nesplňujícího požadované parametry. Navíc u masa chyběli jakékoli doklady,“ upřesnil Emanuel Breicha. Podle něj jde již o několikátý letošní záchyt potenciálně nebezpečných potravin. „Výjimečné je na něm především to, že maso bylo určené pro dětský tábor, jehož účastníky mohlo ohrozit na zdraví,“ doplnil.

Petr Majer z pražské Státní veterinární správy řekl, že se jednalo o převoz masa a masných výrobků. „Konkrétně šlo o nejrůznější partie vepřového masa o celkové hmotnosti 105 kilogramů, dále o 62 kilogramů drůbežího masa, 50 kilogramů masných výrobků a 34 kilogramů mletého nebaleného masa,“ vypočítal. Problém byl podle něho v přepravním prostoru, kde chybělo chladicí zařízení.

Maso mělo dorazit na dětský tábor na Jindřichohradecku. Celníci ho však na místě zabavili a znehodnotili barvou. Potraviny zlikviduje asanační podnik na náklady provozovatele. Za popsaná porušení zákona o potravinách hrozí provozovateli pokuta ve výši až jednoho milionu korun. Ve věci byl podán také podnět k prošetření krajské hygienické stanici (KHS).

Ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová upozornila, že se nejednalo o zkažené maso. „Maso bylo přepravované za špatných podmínek, ale nebylo zkažené, s prošlou lhůtou trvanlivosti,“ zdůraznila. Tábor je podle Kvetoslavy Kotrbové malý, pobývá tam pětapadesát dětí. „Provozovatel má ve vedlejší vesnici sjednanou samostatnou místnost,která je vybavena mrazákem a lednicí. V době kontroly byly v mrazáku jenom tři balíčky zeleniny. Maso uskladněno nebylo, protože na tábor ani nedorazilo,“ dodala.

Vedoucím tábora je Michal Machů. „Maso nalezené v dodávce mířilo na náš letní tábor, k jeho spotřebě se ale nikdo nedostal, skončilo na kafilerce, což můžeme potvrdit doklady o likvidaci. Pro zásobování tábora jsme zajistili nový zdroj, řezníka z Táborska, který nám vozí maso a masné výroky denně čerstvé, řádně uskladněné a převážené v chladících boxech,“ ujistil.